Syn.: Echinops siculus Strobl
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Echinops ritro subsp. ritro
Rozšíření: Vyskytuje se v západním Středozemí, ve Španělsku a jižní Francii, existují údaje i z Turecka. U nás přirozeně neroste, občas je pěstován a snad občas zplaňuje. Na Slovensku velice vzácně roste poddruh bělotrn modrý ukrajinský (Echinops ritro subsp. ruthenicus).
Ekologie: Výslunné kamenité a skalnaté stráně, trávníky na okrajích vinic nebo komunikací, zejména na vápencovém podkladě, v pásmu od mořského pobřeží po 1500 m n. m. Kvete od července do září.
Echinops ritro subsp. ritro
Popis: Vytrvalá bylina, vysoká 20–80 cm. Lodyha přímá, řídce větvená, žebernatá, oblá, roztroušeně drsně chlupatá. Listy v obrysu kopinaté, 5–20 cm dlouhé, kožovité, jednou až dvakrát peřenoklané v ostnité úkrojky, které jsou širší než 2 mm, na líci řídce žláznatě chlupaté, na rubu běloplstnaté. Strbouly 4,0–4,5 cm v průměru, cípy koruny trubkovitých květů široce nálevkovitě otevřené, čárkovité, světle modré až fialové, mezi nimi dvojklaná čnělka obklopená trubkovitě slepenými prašníky. Plodem je nažka. Plody v průběhu dozrávání postupně odpadávají.
Poznámka: V rámci variabilního druhu Echinops ritro je rozlišováno pět poddruhů vyskytujících se od Pyrenejského poloostrova až po Palestinu.
Echinops ritro subsp. ritroEchinops ritro subsp. ritro
Echinops ritro subsp. ritro
Echinops ritro subsp. ritro
Fotografováno dne 27. 8. 2009 (Francie, Parc Naturel Régional du Verdon, okolí Aiguines).