Syn.: Echinopsis maximiliana var. longispina Geiseler, Echinopsis tricolor A. Dietr., Lobivia cariquinensis Cárdenas, Lobivia charazanensis Cárdenas, Lobivia corbula (Herrera) Britton et Rose, Lobivia hermanniana Backeb., Lobivia maximiliana (Heyder ex A. Dietr.) Backeb. ex Rausch, Lobivia pseudocariquinensis Cárdenas
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Echinopsis maximiliana
Rozšíření: Středoandský druh, vyskytuje se na jihu Peru a na západě Bolívie, areál se táhne od peruánského regionu Apurímac přes okolí jezera Titicaca a oblast u bolivijského hlavního města La Paz až po město Oruro v Altiplanu.
Ekologie: Roste na suchých stanovištích v puně, na skalách a kamenitých svazích, v nadmořské výšce zhruba od 2800 až do 4600 m.
Echinopsis maximiliana
Popis: Trsnatě rostoucí kaktus se stonky krátce válcovitými, zelenými, 5–15(–20) cm dlouhými a zhruba 5 cm širokými, s 12–20 vroubkovanými žebry. V areole je 5–12 zakřivených trnů, hnědožlutých, 3–5 cm dlouhých, nestejně dlouhých. Květy jsou nálevkovité, dosahují průměru 4–8 cm, trubka je až 4 cm dlouhá, okvětní lístky jsou kopinaté až úzce obvejčité, na vrcholu špičaté, červené až nafialovělé, s oranžovým až nažloutlým žíháním ve středu květu. Plody jsou kulovité, dužnaté, načervenalé, mají průměr 1–2(–4) cm.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, Červený seznam IUCN (2013) ho klasifikuje jako druh méně dotčený (LC).
Echinopsis maximiliana
Echinopsis maximiliana
Echinopsis maximiliana
Echinopsis maximiliana
Fotografovala Věra Svobodová, dne 8. 9. 2015 (Bolívie, Titicaca, Copacabana).