Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Echium wildpretii
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, nominátní poddruh (na našich snímcích) roste jen na ostrově Tenerife, na ostrově La Palma se vyskytuje subsp. trichosiphon.
Ekologie: Roste na suchých sutích a skalách, v subalpínském stupni, zhruba ve výškách kolem 2000 m n. m., roztroušeně především v kaldeře pod Pico de Teide, sestupuje však i do nižších poloh v borových lesích. Kvete od března (v nižších polohách) nebo května (subalpínské oblasti) až do srpna.
Echium wildpretii
Popis: Víceletá monokarpická bylina, 150–300 cm vysoká. Lodyha je nevětvená, vyrůstá z husté listové růžice, listy jsou čárkovitě kopinaté, štětinaté, až 50 cm dlouhé. Květenství je mohutné, kuželovité, velmi husté, květy jsou červené. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Vzhledem k tomu, že je možné tento druh bez sebemenších skrupulí označit za nádhernou a ohromující rostlinu, nelze se divit, že se stal téměř botanickým symbolem ostrova Tenerife, najdete jej ve všech tenerifských turistických průvodcích, je zobrazen na většině zdejších pohlednic. S oblibou je vysazován v zahradách všech Kanárských ostrovů, jeho semena jsou distribuována španělskými zahradnickými firmami ve velkém do celého světa.
Echium wildpretii
Echium wildpretii
Echium wildpretii
Echium wildpretiiEchium wildpretii
Echium wildpretiiEchium wildpretii
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 30. 3. 2006, Jindřiška Vančurová, dne 30. 5. 2007, a Věra Svobodová, dne 22. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Parque Nacional del Teide, Las Cañadas a předměstí Vilaflor).