Syn.: Acmella lanceolata Link ex Spreng., Amellus carolinianus Walter, Anthemis cotula-foetida Crantz, Anthemis cotuloides Raf. ex DC., Anthemis sulphurea Wall. ex Nyman, Anthemis viridis Blanco, Bellis racemosa Steud., Bellis ramosa Jacq., Buphthalmum diffusum Vahl ex DC., Chamaemelum foetidum Garsault, Chamaemelum foetidum Baumg., Cotula alba (L.) L., Cotula prostrata (L.) L., Eclipta alba (L.) Hassk., Eclipta angustifolia C. Presl, Eclipta ciliata Raf., Eclipta dichotoma Raf., Eclipta dubia Raf., Eclipta flexuosa Raf., Eclipta heterophylla Bartl., Eclipta hirsuta Bartl., Eclipta linearis Otto ex Sweet, Eclipta longifolia Schrad., Eclipta longifolia Schrad. ex DC., Eclipta marginata Boiss., Eclipta nutans Raf., Eclipta oederi (Murr.) Weigel, Eclipta palustris DC., Eclipta parviflora Wall. ex DC., Eclipta patula Schrad. ex DC., Eclipta patula Schrad., Eclipta philippinensis Gand., Eclipta pumila Raf., Eclipta simplex Raf., Eclipta spicata Spreng., Eclipta strumosa Salisb., Eclipta sulcata Raf., Eclipta tinctoria Raf., Eclipta undulata Willd., Eclipta zippeliana Blume, Ecliptica alba (L.) Kuntze, Eleutheranthera prostrata (L.) Sch. Bip., Eupatoriophalacron album (L.) Hitchc., Galinsoga oblonga DC., Galinsoga oblongifolia (Hook.) DC., Micrelium tolak Forssk., Polygyne inconspicua Phil., Spilanthes pseudo-acmella (L.) Murray, Verbesina alba L., Verbesina conyzoides Trew, Verbesina prostrata L., Verbesina pseudoacmella L., Wedelia psammophila Poepp, Wedelia psammophila Poepp. et Endl., Wilborgia oblongifolia Hook.
Česká jména: neshodice (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Eclipta prostrata
Rozšíření: Druh pochází z Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihu kanadského Ontaria přes východ a jih USA, Mexiko, Karibik, Střední Ameriku a Brazílii (Amazônia, Caatinga, Pampa) až po střední Chile, severní Argentinu a Uruguay. Je zdomácnělý i v tropech a ve značné části subtropů Starého světa (Afrika, Asie od Turecka po Japonsko, Austrálie, ostrovy v Tichém a Indickém oceánu; v Evropě ve Středozemí a na Ukrajině).
Ekologie: Druh roste běžně na vlhkých stanovištích, podél potoků a zavlažovacích kanálů, na zavlažovaných polích, obsazuje nedostatečně odvodněné narušené plochy, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Je často problematickým plevelem hospodářských rostlin.
Eclipta prostrata
Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 30–100 cm. Lodyha je poléhavá až přímá, většinou větvená, válcovitá, zelená nebo červeně naběhlá, často pokrytá jemnými bílými chloupky; koření v bazálních uzlech. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, vejčité až podlouhle kopinaté, na vrcholu špičaté, 2–10 cm dlouhé, roztroušeně chlupaté, celokrajné nebo s mělkými zuby. Květy vyrůstají jednotlivě (zřídka v párech) na vrcholu lodyhy nebo v paždí listů, na stopkách proměnné délky, 0,5–7 cm, mají průměr asi 1 cm, bělavou barvu. Zákrov má průměr 0,4–1 cm, zákrovní listeny jsou 4–6 mm dlouhé, vejčité, špičaté, pýřité, ve dvou řadách, vnitřní jsou kratší. Jazykové květy jsou 1,5–3 mm dlouhé, samičí, bílé; trubkovité 1,5–2 mm dlouhé, bělavé, tyčinek je 5, s oddělenými nitkami a prašníky spojenými do trubky kolem čnělky. Plody jsou obvejčité nažky, hladké nebo bradavčité, 2–3 mm dlouhé, hnědé až černé.
Ohrožení a ochrana: Ve státě New York je zařazen k druhům ohroženým. V jiných oblastech světa může být klasifikován jako invazivní.
Využití: Rostlina má rozsáhlé využití v tradiční a ajurvédské medicíně. Používá se k léčbě jaterních chorob, žlučníkových obtíží, anémie, jako tonikum, prostředek proti horečce a bolesti, projímadlo, k léčbě očních chorob, zánětů průdušek, poruch paměti, stavů úzkosti, nespavosti, proti parazitům, jako protijed na hadí uštknutí a bodnutí škorpiónem, vně jako prostředek ke zlepšení růstu vlasů, na kožní choroby, vředy a rány. Výzkumy potvrdily účinnost řady těchto použití a další účinky – posiluje imunitu, snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu a zlepšuje funkci ledvin. V některých zemích se mladé listy a výhonky konzumují jako zelenina anebo slouží ke krmení dobytka. Rostlina je zdrojem modročerného barviva, užívaného v Indii k barvení vlasů a tetování.
Eclipta prostrata
Eclipta prostrata
Eclipta prostrata
Fotografováno dne 13. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Wailua).