ELAEIS GUINEENSIS Jacq. – palma olejná

Syn.: Elaeis dybowskii Hua, Elaeis macrophylla A. Chev., nom. inval., Elaeis madagascariensis (Jum. et H. Perrier) Becc., Elaeis melanococca Gaertn., Elaeis nigrescens (A. Chev.) Prain, nom. inval., Elaeis virescens (A. Chev.) Prain, Palma oleosa Mill.
Česká jména: olejnice obecná (Presl 1846), palma olejná (Valíček 1989), africká palma olejná (Mareček 1996)
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Elaeis guineensis

Rozšíření: Pochází ze západní Afriky, kde roste v dosti úzkém pruhu při pobřeží Guinejského zálivu od Libérie do Angoly. Již před příchodem Evropanů byla člověkem přenesena do východní Afriky. V současné době se pěstuje na plantážích ve vlhkých tropech celého světa mezi 16° severní a jižní šířky, jako okrasná rostlina i v drsnějších klimatických podmínkách.

Ekologie: Přirozeným biotopem jsou vlhká stanoviště v deštných lesích, neroste však v pralesovitých porostech, ale podél toků a na disturbovaných místech na světlinách. Nejlépe roste v podmínkách teplot 27–35 °C a 2000–3000 mm ročních srážek. Rozmnožuje se výhradně semeny, která klíčí při 35 °C.

Elaeis guineensis

Popis: Jednotlivě rostoucí jednodomá palma vysoká 8–20 m; kmen je pokrytý bázemi odumřelých listů, živých listů na vrcholu bývá 20–40. Listový řapík je 1–2,5 m dlouhý, na bázi pochvovitě rozšířený; čepel je zpeřená, 3–5 m dlouhá, s 100–150 páry lístků; lístky jsou čárkovité, 60–120 cm dlouhé a 3,5–5 cm široké, oboustranně zelené, na vrcholu dlouze špičaté, střední žilka je velmi silná. Latovitá květenství vyrůstají v paždí listů a nesou vždy květy pouze jednoho pohlaví; samčí květenství má větve 10–15 cm dlouhé a nese 700–1200 květů, květy rostou jednotlivě nebo v párech, mají 3 kališní a 3 korunní lístky, 6 tyčinek a pistillodium; samičí květenství tvoří 200–300 květů, květy mají 3 kališní a 3 korunní lístky, kruh staminodií a trojpouzdrý semeník se 3 bliznami. Plody jsou elipsoidní peckovice asi 3,5 cm dlouhé a 2 cm široké, za zralosti černé, jen na bázi červené; mezokarp je slonovinově bílý, tlustý, obsahuje 45–55 % oleje; v dutině je malé semeno s vláknitým obalem, obsahující asi 50 % oleje v endospermu. Jedna rostlina přinese za rok asi 5 samičích plodenství, každé o váze asi 8 kg.

Elaeis guineensisElaeis guineensis
Elaeis guineensis
Elaeis guineensis
Elaeis guineensis

Využití: Z plodů se lisují 2 druhy olejů. Olej z mezokarpu taje při 25–50 °C, obsahuje nasycené i nenasycené mastné kyseliny. Má velké využití v potravinářství, vyrábí se z něj mýdla, svíčky a ztužené pokrmové tuky, ale vyrábějí se z něj i biopaliva. Jiný typ oleje obsahují semena: tzv. palmojádrový olej je za normální teploty tuhý, nevysýchá, obsahuje prakticky jen nasycené mastné kyseliny a je vhodný na výrobu zmrzliny a majonéz i na přípravu smažených jídel. Z nařezaných samčích květenství lze získávat ještě šťávu, která obsahuje sacharózu a glukózu; tato šťáva snadno zkvašuje a používá se na přípravu palmového vína.

Poznámka: Pěstování palmy olejové je jedním z největších problémů destrukce krajiny v oblastech tropických deštných lesů – jsou často vysazovány na místech vytěžených pralesů a v důsledku způsobují nevratnou ztrátu biodiverzity krajiny.

Elaeis guineensis
Elaeis guineensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 27. 2. a 1. 3. 2009 (Kostarika, Loma a Quepos) a Mário Duchoň, ve dnech 11. 2. a 12. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, Kutacane a Tapan).