ELAEOCARPUS SUBSERRATUS Baker – mastnoplod

Syn.: Elaeocarpus eschweilerifolius Knuth, Elaeocarpus humblotii Baill., Elaeocarpus richardii Baill., Elaeocarpus sericeus Baker
Česká jména: mastnoplod (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Elaeocarpaceae Juss. – mastnoplodovité

Elaeocarpus subserratus

Rozšíření: Endemit východního Madagaskaru, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina i Toliara.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1000 m jako strom, v centrální horské části ostrova se objevuje v křovitém habitu i ve vyšších polohách, stoupá zde až do výšky okolo 2000 m. Kvete po celý rok.

Elaeocarpus subserratus

Popis: Keř nebo strom, morfologicky poměrně variabilní, 8–25(–40) m vysoký, s borkou šedou nebo až hnědočervenou. Listy jsou řapíkaté, většinou kopinaté až eliptické, anebo vejčité až obvejčité, (4–)6–11(–15) cm dlouhé a (1,5–)2–4(–7,5) cm široké, na bázi zaokrouhlené, na okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu zašpičatělé, víceméně lysé, s 5–8(–10) páry vedlejších žilek. Květenství je bohaté, zdánlivě latnaté, jednotlivé hrozny jsou 1–9 cm dlouhé, (2–)6–12květé; květy jsou oboupohlavné, vonné, (4–)5(–6)četné; kališní lístky jsou nazelenalé až nažloutlé, většinou lysé, korunní lístky jsou tvarově variabilní, podlouhlé až klínovité, 3,5–11,5 mm dlouhé, na vrcholu zřetelně roztřepené, bělavé; tyčinek je často 15, ale někdy i 30–43, jsou 2–5 mm dlouhé, pestík je 2,8–5 mm dlouhý. Plodem je elipsoidní peckovice, 1,5–2,5 cm dlouhá a 1–2 cm široká.

Poznámka: K čeledi Elaeocarpaceae patří asi devět rodů se zhruba 600 druhy, zástupce této čeledi najdeme na obou zemských polokoulích. V Americe k této čeledi patří například dva druhy rodu Vallea a čtyři druhy rodu Crinodendron. Rod Elaeocarpus čítá v současnosti ohromných 480 akceptovaných druhů, na Madagaskaru se vyskytuje z tohoto rodu osm endemických druhů, zde představovaný druh je nejčastější.

Elaeocarpus subserratus
Elaeocarpus subserratus
Elaeocarpus subserratus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 10. 2016 (Madagaskar, Réserve spéciale d’Analamazaotra).