Syn.: Acrostichum hybridum Bory, Acrostichum melanopus Kunze, Acrostichum tricholepis Baker, Elaphoglossum melanopus (Kunze) T. Moore, Elaphoglossum tricholepis C. Chr.
Čeleď: Lomariopsidaceae Alston
Elaphoglossum hybridum
Rozšíření: Vyskytuje se především v Africe od Jihoafrické republiky po Etiopii, dále roste na Komorách, Madagaskaru, Maskarénách, ale i na ostrovech Svatá Helena, Tristan da Cunha a Gough v Atlantiku.
Ekologie: Provází především zastíněné mechaté skalky, někdy roste i na bázích kmenů nebo v půdě. Klima nalezišť se vždy vyznačuje velmi vysokou vzdušnou vlhkostí, mnohé lokality leží v mlžném prostředí; převážná většina lokalit se nachází v tropech, ale druh zasahuje až do mírného pásu.
Elaphoglossum hybridum
Popis: Drobnější kapradina s krátkým tlustým oddenkem pokrytým hnědými plevinami. Sterilní listy jsou 25–30(–50) cm dlouhé, mají 7–12 cm dlouhý řapík; čepel je celistvá, podlouhlá, 15–20(–40) cm dlouhá a 3,5–4,5(–6) cm široká, kožovitá, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, celokrajná, poněkud podvinutá, s nápadnými dlouhými tmavohnědými štětinami, na vrcholu obvykle špičatá; fertilní listy mohou být poněkud kratší než listy sterilní. Sporangia hustě pokrývají spodní stranu listů, s výjimkou proužku při střední žilce a při okraji; ostěry chybějí.
Elaphoglossum hybridumElaphoglossum hybridum
Elaphoglossum hybridum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 9. 2008 (Réunion, Forêt de Bébour, Bras Cabot).