Syn.: Elatine gyrosperma Düben ex Meinshausen, Elatine oederi Moesz
Čeleď: Elatinaceae Dum. – úporovité
Elatine hydropiper

Elatine hydropiper

Rozšíření: Centrum rozšíření je ve střední, severní a severozápadní Evropě, dále roste na Britských ostrovech, v severní Skandinávii. Na východě Evropy přesahuje izolovanými výskyty do sibiřské části Asie. Objevuje se také na severu Afriky. U nás roste v rybničních oblastech podhůří, častější je v Čechách než na Moravě. Na Slovensku byl výskyt soustředěn do nížin na jihu a východě území, dnes je zde vyhynulý.
Ekologie: Roste na obnažených dnech a zaplavovaných březích rybníků nebo zabahněných litorálech. Při nízkém zaplavení roste i pod vodní hladinou. Při optimálním růstu dokáže vytvořit zapojené zelené koberce. Kvete od června do září.
Popis: Jednoleté rostliny nízkého poléhavého až plazivého vzrůstu, lodyhy mírně vystoupavé, v uzlinách kořenující. Drobné listy vyrůstají vstřícně, jsou krátce řapíkaté. Květy jsou přisedlé v paždí listů, jsou 4četné, korunní lístky v délce kalicha, červené barvy, tyčinek je 8. Tobolky jsou kulovité, přisedlé, semeno je podkovovitě zahnuté.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky je druh zařazen do kategorie ohrožených druhů (C3).
Elatine hydropiper
Fotografováno v srpnu 2008 (Tachovsko, Borecký rybník).