Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Elegia cuspidata
Rozšíření: Roste v dosti malém areálu v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, od Kapského poloostrova přibližně po městečka Malmesbury a Kleinmond.
Ekologie: Vyskytuje se ve formaci fynbos na kyselých píscích, zejména v blízkosti pobřeží, vyhledává propustné půdy s dostupnou podzemní vodou, zejména podél potoků a na mokřinách; od hladiny moře do nadmořské výšky 100 m. Tvoří často rozsáhlé kolonie. Kvete od zimy do léta, semena dozrávají před dalším kvetením. Oheň rostliny ničí, obnovují se ze semen.
Elegia cuspidata
Popis: Vytrvalá dvoudomá trsnatá trávovitá bylina vysoká 0,5–1 m; plazivé oddenky chybějí; stonky jsou dosti tlusté, 2–5 mm v průměru, na průřezu víceméně okrouhlé, zelené až olivové, hladké, nevětvené. Listy jsou přeměněny na nezelené pochvy, jsou opadavé, volné, 6,5–8,5 cm dlouhé, tmavě hnědé až červenohnědé, kožovité, na okraji světle hnědě blanitě lemované, na vrcholu tupé, s 2,5–5 mm dlouhým hrotem. Samčí rostliny tvoří 6–25 cm dlouhou latu tvořenou více než 50 klásky; toulce jsou opadavé, na postranních větvích zřetelné; klásky jsou na krátkých tuhých stopkách nebo přisedlé, 2–2,8 mm dlouhé a 0,8–1,5 mm široké, s 3–5 květy; plevy jsou 6,5–9 mm dlouhé, vejčité až okrouhlé, zašpičatělé; okvětí je 2–2,5 mm dlouhé; pistillodium je přítomno. Samičí květenství tvoří zpravidla přetrhovaný hrozen 7–25 cm dlouhý, tvořený více než 50 klásky; toulce jsou opadavé, delší než klásky, toulce na postranních větvičkách jsou osinaté; klásky jsou 4–5 mm dlouhé, s 4–5 květy, bez sterilních plev; plevy jsou 4,5–9 mm dlouhé, podlouhlé nebo vejčité, špičaté; okvětí je 2,5–3 mm dlouhé; staminodia jsou přítomna; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizny jsou 3, péřité. Plody jsou trojboké, 2,5–3 mm dlouhé nažky, masíčko se nevyvíjí.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Elegia cuspidata
Elegia cuspidata
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).