Syn.: Chondropetalum tectorum (L. f.) Raf., Dovea cylindrostachya Mast., Dovea tectorum (L. f.) Mast., Restio tectorum L. f.
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Elegia tectorum
Rozšíření: Těžiště areálu leží v jihoafrické provincii Western Cape, zejména v pobřežních nížinách, ale nepatrně přesahuje i do provincie Northern Cape a do okolí Města Port Elizabeth v provincii Eastern Cape.
Ekologie: Provází porosty formace fynbos na vlhkých místech na hlubokých písčitých půdách, vystupuje až nadmořské výšky 600 m.
Popis: Dvoudomá trsnatá trávovitá bylina vysoká 60–100(–150) cm; stonky jsou lysé, nevětvené, hladké. Listy jsou pochvovité, v mládí těsně přitisklé, nezelené, brzy opadavé. Samčí rostliny tvoří staženou latu, složenou z mnoha klásků; klásky jsou téměř přisedlé, velmi drobné; plevy jsou hnědé, kratší než květy; okvětí je 1,5–2,3 mm dlouhé; pistillodium chybí. Samičí květenství tvoří rovněž bohatou staženou latu; klásky jsou také velmi drobné; plevy jsou hnědé; okvětní lístky jsou podobné, vnitřní poněkud delší než vnější; staminodia chybí; semeník je svrchní, 3pouzdrý, blizny jsou 3, péřité. Plody jsou tobolky.
Využití: V populacích vysokých rostlin, např. v okolí města Malmesbury, se stonky tohoto druhu řezaly a používaly na výrobu došků. Dnes se používá k okrasným výsadbám a k řezu do suchých kytic.
Poznámka: Do rodu Elegia se dnes řadí asi 50 druhů, které prakticky nepřesahují území vymezené Kapskou provincií květenné říše Capensis.
Elegia tectorumElegia tectorum
Elegia tectorum
Fotografováno dne 19. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).