Syn.: Eleocharis palustris Bunge, Eleocharis palustris (L.) R. Br., Bulbostylis palustris (L.) Steven, Chlorocharis palustris (L.) Rikli, Clavula palustris (L.) Dumort., Cyperus palustris (L.) Sessé et Moc., Heleocharis palustris (L.) Roem. et Schult., Heleocharis palustris R. Br., Heleocharis palustris (L.) R. Br., Megadenus palustris (L.) Raf., Schoenus palustris (L.) Bernh., Scirpus palustris L., Trichophyllum palustre (L.) House
Česká jména: bahnička bahenní (Domin-Podpěra 1928, Polívka-Otruba 1948), bahnička mokřadní (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: bahnička močiarna (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité / šachorovité
Eleocharis palustris
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem. Roste v celé Evropě včetně nejsevernějších oblastí (i na Islandu), na Kanárských i Azorských ostrovech, téměř v celé mírné oblasti Asie, v tropické části v Indii, Nepálu a Bhútánu a dále v celé Severní Americe.
Ekologie: Geofyt rostoucí na okrajích močálů, na bahnitých březích řek, v příkopech, na mokrých rašelinných a slatinných loukách, od nížin do horského stupně. Kvete od května do srpna.
Eleocharis palustris
Popis: Vytrvalá, 10–60 cm vysoká trsnatá bylina s dlouhým plazivým oddenkem. Lodyhy jsou četné, přímé, tuhé, oblé, tmavě zelené, na bázi pochvaté, pochvy jsou žlutohnědé až červenohnědé, lesklé. Přízemní listy, pokud jsou vyvinuté, jsou šídlovité. Lodyhy jsou ukončeny podlouhlým nebo kuželovitým, špičatým klasem 10–20 mm dlouhým, jednotlivé květy vyrůstají v paždí hnědých, vejčitých listenů se zeleným páskem na hřbetní straně a suchomázdřitým lemem. Plod je obvejčitá, světle hnědá nažka, asi 2 mm dlouhá, s vytrvávající silnou bází čnělky.
Eleocharis palustrisEleocharis palustris
Eleocharis palustris
Fotografováno dne 3. 6. 2011 (v Praze).