Syn.: Elleanthus cajamarcae Schltr., Elleanthus gallipanensis Schltr., Elleanthus lindenii (Rchb. f. ex Linden) Rchb. f., Elleanthus pallidiflavus Schltr., Evelyna aurantiaca Lindl., Evelyna lindenii Rchb. f.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Elleanthus aurantiacus
Rozšíření: Hory Střední a severozápadu Jižní Ameriky, jeho areál se táhne po svazích Kordiller od Hondurasu a Kostariky přes Venezuelu a Kolumbii až po Peru a střední Bolívii.
Ekologie: Roste terestricky, příležitostně i epifyticky v horských vlhkých lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3200 m.
Elleanthus aurantiacus
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou 30–100 cm dlouhou, větvenou. Listy jsou přisedlé, kopinaté, až 12 cm dlouhé a 2,4 cm široké, řasnaté, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je terminální, až 8,5 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, asi 10 mm dlouhé, špičaté až zašpičatělé, kratší než květy; okvětní lístky jsou žlutooranžové až červené, vnější okvětní lístky jsou vejčité, 6–8 mm dlouhé a 2,5–3,5 mm široké, vnitřní jsou podlouhle eliptické, jen 5 mm dlouhé a až 2,5 mm široké, na okraji zvlněné, pysk je obvejčitý, 5,5–10 mm dlouhý a až 9 mm široký, na vrcholu uťatý a zubatý, sloupek je až 4 mm dlouhý, přímý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Podléhá mezinárodní ochraně prostřednictvím obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Neotropický rod Elleanthus v současnosti zahrnuje 112 akceptovaných druhů, které se vyskytují v oblasti od Mexika až po východní Brazílii.
Elleanthus aurantiacus
Elleanthus aurantiacus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).