Syn.: Aphanochilus stauntonii (Benth.) Kudô
Česká jména: klasnatka (Kubát 2002)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Elsholtzia stauntonii
Rozšíření: Druh severovýchodní Číny, vyskytuje se v provinciích Kan-su, Šen-si, Šan-si, Che-nan a Che-pej.
Ekologie: Roste v horských údolích, na travnatých a skalnatých svazích, na březích vodních toků, v nadmořských výškách od 700 až do 1600 m. Kvete od července až do října.
Elsholtzia stauntonii
Popis: Opadavý polokeř s větvemi přímými, 70–170 cm dlouhými, červeně naběhlými, chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až podlouhle eliptické, 8–12 cm dlouhé a 2,5–4 cm široké, na bázi klínovité, na okraji vroubkované až zubaté, na vrcholu špičaté, na líci lysé, jen na okraji a žilkách chlupaté, na rubu hustě žláznatě chlupaté. Květenství je terminální, 5–10květé lichopřesleny tvoří 3–12 cm dlouhé lichoklasy; listeny jsou kopinaté až čárkovité, 2–3 mm dlouhé, purpurové; kalich je zvonkovitý, asi 2 mm dlouhý, vně šedě plstnatý, kališní cípy jsou široce kopinaté, jen 0,5 mm dlouhé; koruna je růžově purpurová, zhruba 9 mm dlouhá, vně bíle chlupatá, řídce žláznatá, 2pyská, horní pysk je asi 2 mm dlouhý, rovný, vykrojený, dolní pysk je odstálý, 3laločný, jeho prostřední lalok je asi 3 mm dlouhý, postranní laloky jsou o něco kratší; tyčinky jsou 4, jejich nitky jsou lysé, blizna přesahuje tyčinky. Plody jsou elipsoidní tvrdky.
Záměny: V české botanické literatuře (např. Kubát 2002) uváděný východoasijský druh Elsholtzia ciliata, který se u nás rovněž objevuje v kultuře i jako zplanělý, je druhem bylinným, jednoletým, jen 30–50 cm vysokým, jeho květenství je kratší (2–7 cm), zásadní rozdíl můžeme najít také v jeho listenech, které jsou široce vejčité až okrouhlé, nikoli jako u zde představovaného křovitého druhu kopinaté až čárkovité.
Využití: Dekorativní polokeř vyznačující se dosti dlouhou dobou kvetení. Je vhodný i pro klimatické podmínky střední Evropy, vyhovuje mu otevřené slunné stanoviště a půda spíše vápnitá.
Poznámka: Rod Elsholtzia v současnosti zahrnuje asi 42 druhů, které se vyskytují v Eurasii, centrum jejich druhové diverzity leží ve východní Asii. Johann Sigismund Elsholtz (1623–88), podle kterého byl rod pojmenován, byl braniborským lékařem a botanikem.
Elsholtzia stauntonii
Elsholtzia stauntoniiElsholtzia stauntonii
Elsholtzia stauntonii
Fotografováno dne 30. 9. 2017 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).