Syn.: Cacalia citrina DC.
Česká jména: milostna (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Emilia citrina
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se především ve východní části ostrova, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina i Toliara.
Ekologie: Roste na březích vodních toků, v lesních lemech, ale také kolem cest i lidských sídel, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete po celý rok.
Emilia citrina
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–60 cm dlouhou, větvenou, lysou. Listy jsou výrazně heteromorfní, dolní jsou řapíkaté, široce vejčité, 3–6 cm dlouhé a 1–4 cm široké, na bázi srdčité, na okraji zubaté, na vrcholu špičaté, horní lodyžní listy jsou přisedlé, objímavé, eliptické, violovité až kopinaté, na bázi ouškatě srdčité, jen někdy celokrajné, většinou však nepravidelně zubaté, na vrcholu špičaté. Úbory jsou poměrně drobné, zákrov je válcovitý, jen 5–6 mm dlouhý, jeho délka je 3–4krát větší než jeho šířka, zákrovních listenů je 8, jsou čárkovité, zelené, uspořádané v jediné řadě; květy jsou jen trubkovité, citrónově žluté. Plodem je nažka asi 2 mm dlouhá, s chmýrem.
Poznámka: Velmi početný pantropicky rozšířený rod Emilia (asi 115 druhů) je na Madagaskaru zastoupen asi 14 druhy, z nichž 11 je zde endemických.
Emilia citrina
Emilia citrina
Emilia citrina
Emilia citrina

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).