Syn.: Cymbidium cordigerum Kunth, Encyclia atropurpurea var. leucantha Schltr., Encyclia atropurpurea var. rhodoglossa Schltr., Encyclia atropurpurea var. rosea (Bateman) Summerh., Encyclia doeringii Hoehne, Encyclia macrochila (Hook.) Neumann, Epidendrum atropurpureum var. roseum (Bateman) Rchb. f., Epidendrum cordigerum (Kunth) Foldats, Epidendrum doeringii (Hoehne) A. D. Hawkes, Epidendrum longipetalum God.-Leb., nom. illeg., Epidendrum macrochilum Hook.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Encyclia cordigera
Rozšíření: Rozsáhlejší areál se táhne od jižního Mexika přes celou Střední Ameriku až do Panamy, dále roste v Kolumbii a na západě Venezuely.
Ekologie: Epifyt nebo litofyt, provází především poloopadavé tropické lesy, roste spíše v nižších nadmořských výškách do 500 m.
Popis: Trsnatá bylina; vytváří kuželovitě vejčité, 3–8 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké pahlízy. Z pahlízy vyrůstají 2 nebo 3 úzce eliptické, 3–35 cm dlouhé a 2–4 cm široké listy. Květenství je hrozen, někdy chudě latovitě větvený, s 3–15 květy, 20–50 cm dlouhé; okvětní lístky jsou světle zelené, často červeně naběhlé, vnější okvětní lístky jsou obkopinaté, 2,5–3,5 cm dlouhé a 8–12 mm široké, vnitřní jsou 2,8–3,3 cm dlouhé a 8–12 mm široké, úzce kopisťovité, se zvlněnými okraji; pysk směřuje kupředu, je trojlaločný, 2,8–3,5 cm dlouhý, bílý nebo narůžovělý, na ploše s 3 sytě růžovými proužky, postranní cípy jsou kopinaté, 1,4–1,7 cm dlouhé, přitisklé k sloupku, prostřední cíp je téměř okrouhlý, 2,2–2,5 cm dlouhý a 1,8–2,4 cm široký, na vrcholu vykrojený, lysá žilnatina nevystupuje; sloupek je 11–14 mm dlouhý, nekřídlatý. Plody jsou tobolky asi 3,5 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Druh chrání úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Dosti rozšířený a proměnlivý druh, v areálu vytváří více typů, které se liší zejména barevnými odstíny. I ve své domovině patří k oblíbeným okrasným rostlinám.
Encyclia cordigera
Encyclia cordigera
Encyclia cordigera
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 2. 2009 (Kostarika, La Garita, v kultuře).