Syn.: Encyclia brenesii Schltr., Encyclia oncidioides var. mooreana (Rolfe) Hoehne, Encyclia tonduziana Schltr., Epidendrum mooreanum Rolfe, Epidendrum oncidioides var. mooreanum (Rolfe) Ames, F. T. Hubb. et C. Schweinf., Epidendrum tonduzianum Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Encyclia mooreana
Rozšíření: Středoamerický druh, roste v Salvadoru, Nikaragui, Kostarice a Panamě.
Ekologie: Epifyt, vyskytuje se ve vlhkých tropických lesích, často deštného charakteru, v nadmořských výškách 300–2100 m.
Popis: Trsnatá bylina; vytváří kuželovité až vejčité, 4–7 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké pahlízy. Listy jsou 2–4, čárkovitě kopinaté, 14–30 cm dlouhé a 1,2–2,1 cm široké, na vrcholu tupé až uťaté. Květenství je latovité, mnohokvěté, 50–120 cm dlouhé; vnější okvětní lístky jsou eliptické, 11–13 mm dlouhé a 3–4 mm široké, vnitřní poněkud kratší, úzce obkopinaté, obojí olivově zelené často s tmavočervenými skvrnkami; pysk směřuje kupředu, je trojlaločný, 5,5–6,5 mm dlouhý a 3,2–4 mm široký, červenofialový, s bílými okraji, postranní cípy jsou obvejčité až kopisťovité, prostřední cíp je vejčitý až polokruhovitý, 8–9 mm dlouhý a 6–7 mm široký, podvinutý, na okraji vrobkovaný, s nevystouplou žilnatinou; sloupek je asi 7,5 mm dlouhý, tence křídlatý, červený. Plody jsou tobolky asi 2,5 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Druh chrání úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Rod Encyclia zahrnuje v současném pojetí asi 120 druhů a je blízce příbuzný rodům Epidendrum a Prosthechea, ohraničení vůči druhému z nich je spíše neostré. Jsou to většinou středně velké orchideje; některé mají okrasný význam, bylo vyšlechtěno několik hybridů.
Encyclia mooreana
Encyclia mooreana
Encyclia mooreana
Fotografovala Alena Vydrová, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Jardin Botanico Lankester, v kultuře).