Syn.: Agaricus clypeatus L., Agaricus fertilis Pers., Entoloma clypeatum f. pallidogriseum Noordel., Rhodophyllus clypeatus (L.) Quél. – hloženka, podtrnka, sadovka, sadovka štítovitá, závojenka jarní, závojenka lesní
Čeleď: Entolomataceae Kotl. et Pouzar – závojenkovité
Entoloma clypeatum
Rozšíření a ekologie: Roste hojně v březnu až červnu v lužních lesech a mimo les pod ovocnými stromy a keři z čeledi růžovitých (třešně, jabloně, švestky, trnky, hlohy aj.), s nimiž tvoří mykorrhizu. Najdeme ji v sadech, parcích, zahradách, na pastvinách, u cest. V lesích se objeví málokdy. Vyrůstá jednotlivě nebo ve skupinách.
Popis: Klobouk má v průměru 3–15 cm, v mládí je kuželovitý s podvinutým okrajem až vyklenutý, ve stáří téměř plochý, zvlněný, většinou s širokým hrbolem. Povrch je holý a jemně vláknitý. Je hygrofánní – za sucha je světle šedý až okrový a hedvábně lesklý, za vlhka tmavě hnědý až šedohnědý, někdy má červenavý nádech. Při vysychání je barvy šedohnědé nebo béžově hnědé, má popraskaný povrch a okraj. Lupeny jsou poměrně řídké, vysoké, zoubkem připojené, zpočátku bělavé, ve stáří až masově růžové. Nikdy neobsahují žlutou barvu. Třeň je vysoký 3–12 cm, 0,5–2 cm tlustý, nepravidelně válcovitý, lehce podélně rýhovaný, plný, ve stáří s vatovitým vnitřkem. Má bělavou barvu. Dužnina je bělavá, pod pokožkou klobouku nahnědlá, na řezu nemění barvu, má moučnou vůni i chuť. Výtrusný prach je růžový.
Záměny: Závojenka olovová (Entoloma sinuatum) – jedovatá, objevuje se roztroušeně ve skupinách nebo jednotlivě v červnu až září v listnatých lesích pod duby, habry a buky, na hrázích rybníků.
Vláknice začervenalá (Inocybe erubescens) – jedovatá, má spíše ovocnou, později nepříjemnou vůni a za sucha nebo otlačením červená, roste v květnu až červenci.
Využití: Závojenka podtrnka je jedlá. Je charakteristická zejména raným obdobím výskytu, nesmí být zaměňována s velmi podobně vypadajícími druhy rostoucími na podzim, mezi nimiž jsou jedovaté druhy. Tato houba by neměla být používaná ke konzumaci již ani v červnu a v každém případě by ji měli sbírat pouze dobří znalci.
Entoloma clypeatum
Entoloma clypeatum
Fotografováno dne 9. 5. 2008 (u Roztok).