Syn.: Chaetocladus distachys (L.) J. Nelson
Česká jména: chvojník dvojklasý (Presl 1846), chvojník dvouklasý (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: chvojník dvojklasný (Dostál 1950), vojník dvojklasý (Marhold et Hindák 1998), chvojník dvojklasový (Flora Slovenska)
Čeleď: Ephedraceae Dum. – chvojníkovité
Ephedra distachya

Ephedra distachya

Rozšíření: Areál druhu se rozkládá v oblasti od pobřeží jihoevropského Atlantiku přes Panonskou nížinu a pobřeží Černého moře až na západní Sibiř a po Střední Asii (Kazachstán). U nás neroste, na Slovensku jen velmi vzácně v Podunají, slovenské lokality se nacházejí na nejsevernějším okraji evropské části areálu.
Ekologie: Roste na vátých píscích a v lesních lemech, v nížinách, na Slovensku zhruba ve výšce 110 m n. m.
Popis: Dvoudomý polokeř, jen 10–20 cm vysoký, bohatě větvený. Větvičky rovné nebo zakřivené, rýhované, listy vstřícné, šupinovité, na bázi srostlé, pouze 2 mm dlouhé, na okraji suchomázdřité. Samčí šištice v klubíčkách, samičí jednotlivé nebo v malých skupinkách v paždí podpůrných šupin. Následně míšek dužnatí a červená.
Využití: Chvojník je známou léčivou rostlinou, ephedrin se používá k posílení srdce i ke zvyšování aktivity a pozornosti.
Ohrožení a ochrana: Chvojník dvouklasý je na Slovensku zařazen ke kriticky ohroženým (CR) a zákonem chráněným druhům. Přísně chráněn je i v Maďarsku.
Ephedra distachyaEphedra distachya
Ephedra distachya
Fotografováno dne 20. 8. 2004 a 31. 5. 2008 (Slovensko, Čenkov).