Syn.: Ephedra nevadensis var. viridis (Coville) M. E. Jones
Čeleď: Ephedraceae Dum. – chvojníkovité
Ephedra viridis
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA ve státech Colorado, Oregon, Wyoming, New Mexico, Arizona, Kalifornie, Nevada a Utah. Je nejhojnější ve Velké pánvi, v oblasti Four Corners, Big Bend v Texasu, v horských pouštích a v podhůří jihu centrální Kalifornie.
Ekologie: Roste v rozmanitých křovinatých společenstvech pouští, suchých skalnatých svahů, stěn kaňonů i otevřených stanovišť; v nadmořské výšce 800–2500 m.
Ephedra viridis
Popis: Vzpřímený bohatě větvený dvoudomý keř, dorůstá výšky 0,5–1 m. Borka na dřevnaté bázi je šedá, s nepravidelnými prasklinami. Větvičky jsou pevné, přímé, tenké, článkované, s internodii 1–5 cm, na povrchu rýhované, větví se pod úhlem asi 30° střídavě nebo přeslenitě, jsou zelené a věkem žloutnou. Listy jsou vstřícné, 2–5 mm dlouhé, srostlé do 1/2–3/4 délky, brzy červenají, hnědnou až černají; nemají schopnost fotosyntetizovat; fotosyntéza probíhá v zelených větvičkách. Samčí šištice vyrůstají v uzlech po dvou nebo více, jsou přisedlé, obvejcovité, 5–7 mm dlouhé, šupin je 6–10 párů, jsou vejčité, 2–4 mm dlouhé, světle žluté a lehce zarudlé, sporangiofory 2–4 mm dlouhé, vyčnělé, s 5–8 mikrosporangii. Samičí šištice jsou po dvou nebo více v uzlu, obvejcovité, 6–10 mm dlouhé, přisedlé nebo téměř přisedlé, šupin je 4–8 párů, jsou vejčité, 4–7 mm dlouhé, se žlutým středem a bází. Semena jsou po 2, elipsoidní, hnědá, hladká, 5–8 mm dlouhá.
Využití: Nálev získaný vařením se používá jako výrazný chutný nápoj (nazývaný „mormonský čaj“), má silný močopudný účinek a byl používán jako lék na choroby průdušek, problémy močových cest a k léčbě syfilis. Obsahuje efedrin, který stimuluje sympatický nervový systém – zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Již dlouho se používá k úlevě od bronchospasmu a k léčbě astmatu.
Ephedra viridis
Ephedra viridis
Ephedra viridis
Fotografováno ve dnech 26. 8. (USA, Arizona, Grand Canyon), 28. 8. (Colorado, Mesa Verde) a 29. 8. 2014 (Utah, NP Arches).