Syn.: Epidendrum bituberculatum Rolfe, Epidendrum chrysostomum Rchb. f., Epidendrum decipiens Lindl., Epidendrum fraternum Schltr., Epidendrum laetum Schltr., Epidendrum miquelii Schltr., Epidendrum planiceps Kraenzl, Epidendrum smithii Schltr., Epidendrum sororium Schltr., Epidendrum ybaguense Kunth
Česká jména: postromice (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Epidendrum ibaguense
Rozšíření: Část literatury hodnotí tento druh jako středo- a jihoamerický, pak je uváděn jeho výskyt ve středoamerických zemích (Mexiko, Guatemala, Honduras, Kostarika, Panama), na ostrovech v Karibském moři (Dominica, Guadeloupe, Martinique, Trinidad a Tobago) a v oblasti od Francouzské Guyany a severu Brazílie až po Kolumbii a Peru. Avšak někdy (např. Dressler 1989) je jeho areál silně redukován jen na Kolumbii a Venezuelu, především pak na oblast Guyanské vysočiny (odtud pocházejí i naše fotografie).
Ekologie: Roste terestricky na kamenitých a skalnatých svazích, vzácně i epifyticky ve větvích dřevin, v nadmořské výšce zhruba od 200 do 1300 m.
Epidendrum ibaguense
Popis: Vytrvalá netrsnatá bylina, 60–100 cm vysoká. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, pravidelně olistěné, listy jsou přisedlé, střídavé, kopinaté až eliptické, 1,5–16 cm dlouhé a 0,6–5,6 cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé, kožovité. Květenství je okoličnaté, dlouze stopkaté, květy v něm vykvétají postupně. Květy jsou resupinované, až 3 cm dlouhé, jejich okvětní lístky jsou eliptické, pysk je 3laločný, konce laloků jsou dřípaté, barva květů je různá – od oranžové, žlutavé či bílé až po světle fialovou a červenou. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Také na tento druh orchidejí se vztahuje ochrana mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy CITES.
Poznámka: Rod Epidendrum zahrnuje více než 1000 druhů, jejichž domovem je tropická Amerika. Druh Epidendrum ibaguense je řazen v rámci svého rodu k podrodu Amphiglottium. Tento druh vytváří společně s druhem Epidendrum secundum křížence Epidendrum ×gransabanense (popsán ve Venezuele).
Epidendrum ibaguense
Epidendrum ibaguense
Epidendrum ibaguense
Epidendrum ibaguenseEpidendrum ibaguense
Epidendrum ibaguense
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 5. 1. 2016 (bělokvěté: Venezuela, Gran Sabana, severně od Salto Kawi) a 20. 1. 2016 (růžovofialové: Venezuela, Canaima).

Literatura:
Robert Dressler (1989): Will the real Epidendrum ibaguense please stand up?. In: American Orchid Society Bulletin.