Syn.: Auliza pugioniforme (Regel) Brieger, Brassavola pescatorei hort. ex Stein, Brassavola pescatorii Rchb. f., Coilostylis parkinsoniana (Hook.) Withner et P. A. Harding, Coilostylis pugioniformis (Regel) D. P. Banks, Epidendrum aloifolium Bateman, nom. illeg., Epidendrum falcatum var. zeledoniae Schltr., Epidendrum pugioniforme Regel
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Epidendrum parkinsonianum
Rozšíření: Středoamerický druh, roste od jižního Mexika až do Panamy.
Ekologie: Epifytická rostlina v poloopadavých i stálezelených lesích, lokality leží v nadmořské výšce 1000–1500 m.
Popis: Vytrvalá, zpravidla převislá volně trsnatá bylina; lodyžní články jsou na bázi válcovité, poněkud hlízovitě ztloustlé, 1–10 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, oblé, na vrcholu s jedním listem. Listy jsou oblé, 20–50 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květy vyrůstají většinou po 2–3; okvětní listy jsou žlutavé až žlutozelené, vnější 3 jsou čárkovitě kopinaté, 5,5–7 cm dlouhé a asi 6 mm široké, zašpičatělé, vnitřní 2 jsou podobné, téměř stejně velké jako vnější, pysk je bílý nebo žlutavý, 3–5,5 cm dlouhý, trojlaločný, v nejširším místě 3–3,5 cm široký, postranní laloky jsou velké, zaobleně kosočtverečné, na okraji poněkud zvlněné, prostřední lalok je nitkovitý, 3–5,5 cm dlouhý; sloupek je přes 2 cm dlouhý. Plodem je až 10 cm dlouhá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je jmenován v příloze mezinárodní úmluvy o obchodu s přírodninami CITES.
Epidendrum parkinsonianumEpidendrum parkinsonianum
Epidendrum parkinsonianum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Cartago-Paraiso, Jardin Botanico Lankester, rostliny z kultury).