Syn.: Amphiglottis lacera (Lindl.) Britton, Amphiglottis secunda (Jacq.) Salisb., Amphiglottis secunda (Jacq.) Britton, Epidendrum ansiferum Rchb. f. et Warsz., Epidendrum antioquiense Schltr., Epidendrum brachyphyllum Lindl., Epidendrum bulkeleyi A. D. Hawkes, Epidendrum coroicoense Schltr., Epidendrum corymbosum Ruiz et Pav., Epidendrum cuzcoense Schltr., Epidendrum dolichopus Schltr., Epidendrum elongatum Jacq., Epidendrum fimbria Rchb. f., Epidendrum giroudianum Rchb. f., Epidendrum gracilicaule Rchb. f. et Warsz., Epidendrum herzogii Schltr., Epidendrum incisum Rchb. f. et Warsz., nom. illeg., Epidendrum inconstans Ames ex Gleason, Epidendrum lacerum Lindl., Epidendrum longihastatum Barb. Rodr., Epidendrum novogranatense Rchb. f. et Warsz., Epidendrum pachyphyllum Schltr., Epidendrum polyschistum Schltr., Epidendrum sulfuratorium E. H. L. Krause, Epidendrum tarmense Schltr., Epidendrum tricallosum Schltr., Epidendrum versicolor Hoehne et Schltr.
Česká jména: postromice (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Epidendrum secundum
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od Portorika a Guyan přes Venezuelu a Kolumbii až do Ekvádoru, Peru a Bolívie, na východě jihoamerického kontinentu se ještě objevuje ve východní Brazílii, v širokém pásu od Fortalezy až po Porto Alegre. Velmi variabilní druh s bohatou škálou morfologicky vyhraněných forem.
Ekologie: Terestrická, vzácně i epifytická orchidej, roste v mlžných lesích, na vlhkých skalách, v nadmořských výškách od 1700 až do 2100(–3000) m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 50–250 cm dlouhou. Listy jsou eliptické, 5–9 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé nebo vykrojené. Květenství je přímé, květy nejsou resupinované, všechny okvětní lístky jsou růžové, ale i bělavé až nažloutlé nebo též červené, callus je žlutý, jeho okraje jsou bílé, pysk je 3laločný, konce laloků jsou dřípaté. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní orchideje je i tento druh chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Epidendrum secundum
Epidendrum secundum
Poznámka: Na níže uvedených fotografiích představujeme poněkud podobné rostliny, které pocházejí z kultury. Jedná se o hybridy, které jsou velmi oblíbenými zahradními rostlinami tropických oblastí světa. Vyznačují se přímými olistěnými lodyhami, nápadnými květy rovněž bez resupinace a v neposlední řadě pestrou paletou barevných odstínů svých květů. Zároveň kvetou po zahradnicky příjemně dlouhou dobu.
Epidendrum ibaguense
Epidendrum ibaguense
Epidendrum ibaguense
Epidendrum ibaguenseEpidendrum ibaguense
Fotografovaly Věra Svobodová, v listopadu 2010 (Réunion, rostliny z kultury), a Jindřiška Vančurová, dne 5. a 25. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana a Roraima, úpatí hory).