Syn.: Epilobium alpinum subsp. anagallidifolium (Lam.) Čelak., Epilobium anagallidifolium var. pseudscaposum (Hausskn.) Hultén, Epilobium cernuum Pall. ex Hausskn., Epilobium dielsii H. Lév., Epilobium pseudoscaposum Hausskn., Epilobium repens Hill
Česká jména: vrbovka drchničkolistá (Kubát 2002)
Slovenská jména: vŕbovka drchničkolistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Epilobium anagallidifolium
Rozšíření: Skoro cirkumpolárně rozšířený druh, avšak s areálem poměrně disjunktivním – arktoalpínským. Vyskytuje se v severní Evropě včetně Islandu, Faerských ostrovů a Hebrid, ve vyšších pohořích střední a jižní Evropy, v balkánských pohořích, na východě na Kavkaze i ve vysokých asijských pohořích (Ťan-šan, Altaj nebo Sajany), objevuje se také na Kamčatce a Čukotce. Roste i v severní a západní části Severní Ameriky, v Grónsku. V ČR jen na Šumavě, v Krkonoších a Hrubém Jeseníku, v supramontánním a alpínském stupni, někdy je splavována do montánního stupně.
Ekologie: Roste na horských lučních prameništích, březích a náplavech horských potoků a štěrbinách mokvavých skal na nezastíněných stanovištích, převážně nad horní hranicí lesa, v nadmořských výškách do 1500 m, v některých oblastech areálu však stoupá až do výšky 4000 m. Kvete od července do září.
Epilobium anagallidifolium
Popis: Vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem. Lodyhy jsou četné, řidčeji jednotlivé, vystoupavé až téměř přímé, (2–)5–15(–20) cm vysoké, tenké, vždy jednoduché, často načervenalé. Listy jsou vstřícné, jen horní střídavé, 5–25 mm dlouhé, tupé, dolní obvejčité, často hustě seskupené a zaschlé, prostřední a horní podlouhle vejčité až vejčitě eliptické, na bázi zúžené v kratičký řapík. Všechny listy jsou lysé, světle zelené, celokrajné nebo horní na každé straně nanejvýš s pěti nepatrnými zoubky. Květenství je 1–3(–5)květé, nicí, lysé, květy jsou 4četné, kališní lístky úzce eliptické, 2,0–2,5 mm dlouhé, korunní lístky mělce a široce vykrojené, 3–5 mm dlouhé, růžově červené až růžově nachové, prašníky 0,5 mm dlouhé, blizna je celistvá, zdéli čnělky. Plodem je tobolka 2–4 cm dlouhá a 1 mm široká.
Ohrožení a ochrana: Druh je v České republice zařazen mezi silně ohrožené druhy (C2r), stejné ohrožení požívá i v americkém státě Maine.
Epilobium anagallidifolium
Epilobium anagallidifolium
Fotografováno v červenci 2011 (Kanada, Alberta, Plateau Mountain).