Syn.: Epilobium andicolum Hausskn., Epilobium asplundii Sam., Epilobium assurgens Sam., Epilobium bolivianum Sam., Epilobium bonplandianum Kunth, Epilobium caesium Hausskn., Epilobium erosum Spach ex Hausskn., Epilobium euphrasioides Sieber ex Hausskn., Epilobium glabellum var. junceum (G. Forst. ex Spreng.) Maiden et Betche, Epilobium helodes H. Lév., Epilobium hirtum Sam., Epilobium junceum G. Forst. ex Spreng., nom. illeg., Epilobium meridense Hausskn., Epilobium repandum Spach ex Hausskn.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Epilobium denticulatum
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem ve Střední a Jižní Americe. Ve Střední Americe se vyskytuje ostrůvkovitě v Mexiku a Kostarice, v Jižní Americe od Venezuely až po Chile a Argentinu.
Ekologie: Roste kolem horských potůčků a na podobných vlhkých stanovištích, často na místech poněkud disturbovaných. Lokality leží v nadmořské výšce 2500–4400 m.
Epilobium denticulatum
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky (10–)20–70(–160) cm; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, odstále chlupaté nebo štětinaté, s přimíšenými žlázkami; na bázi tvoří nadzemní výběžky a růžicovité inovace. Listy jsou střídavé, řapík je 0,5–2(–4) mm dlouhý, čepel je kopinatá až vejčitá, 1–5,5 cm dlouhá a 0,2–1,7 cm široká, alespoň na žilkách přitiskle chlupatá, na bázi zúžená, na okraji s 3–8(–13) zoubky, na vrcholu obvykle špičatá. Květenství je hrozen převislých 4četných květů; kališní lístky jsou růžové, 3,5–5,7(–7) mm dlouhé, s žláznatými i nežláznatými chlupy; korunní lístky jsou volné, 3,5–7,6 mm dlouhé, světle až sytě růžové; tyčinek je 8; semeník je spodní. Plodem je 3,5–7(–8) cm dlouhá tobolka, semena jsou ochmýřená.
Poznámka: Druhově bohatý rod Epilobium je v tropech zastoupen jen omezeným počtem zástupců, které jsou většinou vázané na vysokohorské polohy.
Epilobium denticulatum
Epilobium denticulatum
Epilobium denticulatum
Epilobium denticulatum
Epilobium denticulatum
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí vulkánu Nevado del Ruiz) a 10. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional Sangay, El Altar).