Syn.: Amesia gigantea (Douglas ex Hook.) A. Nelson et J. F. Macbr., Arthrochilium giganteum (Douglas ex Hook.) Szlach., Epipactis americana Lindl., Epipactis gigantea f. rubrifolia P. M. Br., Helleborine gigantea (Douglas ex Hook.) Druce, Limodorum giganteum (Douglas ex Hook.) Kuntze, nom. illeg., Peramium giganteum (Douglas ex Hook.) J. M. Coult., Serapias gigantea (Douglas ex Hook.) A. A. Eaton
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Epipactis gigantea
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, jeho areál se táhne od Kalifornie až po západní Texas a jihozápad Jižní Dakoty, od jihu kanadské provincie Britská Kolumbie až po severní Mexiko. Částí literatury bývá tento americký kruštík spojován ještě s druhem Epipactis royaleana, který se vyskytuje ve východní Asii, především v himálajské oblasti.
Ekologie: Roste terestricky na vlhkých až mokrých stanovištích, na březích vodních toků, v mokřinách, ale i na vlhkých skalách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od března do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, až 140 cm dlouhou, lysou. Listy vyrůstají na lodyze v počtu 4–14, jsou střídavé, kopinaté až vejčité, 5–20 cm dlouhé a 2–7 cm široké, zelené, avšak forma rubrifolia má lodyhu i listy tmavě červené. Květenství je terminální, hroznovité, poměrně řídké, 2–32květé, květy jsou resupinované; vnější okvětní lístky jsou 16–24 mm dlouhé a 8–9 mm široké, nazelenalé až narůžovělé, s růžovými či purpurovými žilkami, vnitřní okvětní lístky jsou vejčité až kopinaté, 13–17 mm dlouhé a 6–8 mm široké, světle růžové až naoranžovělé, s červenými či purpurovými žilkami, pysk je 3laločný, s červenou nebo purpurovou kresbou, postranní laloky jsou skoro trojúhelníkovité, prostřední lalok je úzce obkopinatý, 14–20 mm dlouhý; forma citrina má květy citrónově žluté. Plodem je elipsoidní tobolka, 20–25 mm dlouhá, chlupatá nebo olysalá.
Využití: Původní Američané používali tento druh kruštíku ve své tradiční medicíně. Lze jej poměrně snadno pěstovat v zahradách, snáší dobře slunce i polostín, přečká dokonce i relativně sušší podmínky.
Ohrožení a ochrana: Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Epipactis giganteaEpipactis gigantea
Epipactis gigantea
Epipactis giganteaEpipactis gigantea
Epipactis gigantea
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).