Syn.: Amesia somaliensis (Rolfe) A. Nelson et J. F. Macbr., Arthrochilium handelii (Schltr.) Szlach., Arthrochilium veratrifolium (Boiss. et Hohen.) Szlach., Arthrochilium wallichii (Schltr.) Szlach., Epipactis abyssinica Pax, Epipactis amoena Buch.-Ham. ex Wall., nom. inval., Epipactis consimilis Wall. ex Hook. f., nom. illeg., Epipactis handelii Schltr., Epipactis somaliensis Rolfe, Epipactis wallichii Schltr., Helleborine consimilis Druce, Helleborine somaliensis (Rolfe) Druce, Helleborine veratrifolia (Boiss. et Hohen.) Bornm., Limodorum veratrifolium (Boiss. et Hohen.) Kuntze, nom. illeg., Serapias somaliensis (Rolfe) A. A. Eaton
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Epipactis veratrifolia
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se táhne od turecké Anatolie, Kypru a egyptské Sinaje až po čínský Jün-nan, na jih zasahuje do střední Indie, dále zahrnuje vlhčí oblasti Arabského polostrova. V Africe jsou známy lokality v Somálsku a Etiopii.
Ekologie: Roste v lesích a na lesních okrajích, na mokřadech, např. na okrajích rákosin, v Himálaji vystupuje až do nadmořské výšky 3400 m.
Epipactis veratrifolia
Popis: Vytrvalá bylina s prodlouženým oddenkem; lodyhy jsou přímé, 30–40 cm vysoké, lysé. Listů je 3–5, jsou dvouřadé, vejčité až kopinaté, 6–11 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi objímavé, na vrcholu špičaté až dlouze zašpičatělé. Květenství je 5–15 cm dlouhé, tvořené 3–6 květy; listeny jsou vejčitě kopinaté, dolní delší než květy; květy jsou resupinátní, zelené, vnitřní hnědě lemované, vnější postranní okvětní lístky jsou vejčitě kopinaté, šikmé, 1–2 cm dlouhé, hřbetní je elipticky, poněkud kratší a špičatější, vnitřní postranní jsou vejčité, špičaté, bazální část pysku (hypochil) je asi 9 mm dlouhá, bílá, s hnědou kresbou, epichil je široce vejčitý, 8–12 mm dlouhý, s hnědooranžovým proužkem, na vrcholu tupý nebo tupě špičatý; sloupek je asi 8 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Podobně jako jiné orchideje je i tento druh kruštíku chráněn mezinárodní dohodou o obchodu s přírodninami (CITES).
Poznámka: Kruštík s nápadně velkými, plně otevřenými květy, jeden ze tří druhů rodu, který zasahuje až do tropů.
Epipactis veratrifolia
Epipactis veratrifoliaEpipactis veratrifolia
Epipactis veratrifolia
Epipactis veratrifolia
Epipactis veratrifolia
Fotografovali Antonín Reiter, ve dnech 6. a 14. 4. 2011 (Omán, Al Zihaymi a Bat) a Vít Grulich, dne 24. 9. 2015 (Omán, Hasik).