Syn.: Cynodon abyssinicus (Jacq.) Raspail, Eragrostis abessinica (Jacq.) Link, Eragrostis abyssinica (Jacq.) Link, Eragrostis pilosa subsp. abyssinica (Jacq.) Asch. et Graebn., Eragrostis pilosa var. tef (Zuccagni) Fiori, Poa abyssinica Jacq., Poa cerealis Salisb., nom. illeg., Poa flaccida Moench ex Steud., nom. inval., Poa radicans Moench, Poa tef Zuccagni
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Eragrostis tef
Rozšíření: Pochází z Etiopie a Eritrey, pravděpodobně vznikla před 6000–2000 lety selekcí z druhu Eragrostis pilosa. V současné době se pěstuje především ve své domovině, méně také v Indii a Austrálii, také se konají pokusy s pěstováním v USA. V různých zemích od tropů až do mírného pásu zplaňuje na ruderálních stanovištích, vzácně a přechodně byla zaznamenána i na našem území.
Ekologie: Druh není znám z přírodních společenstev, pouze se pěstuje na polích. Optimálně roste v nadmořských výškách 1800–2100 m, v prostředí s ročním úhrnem srážek 450–550 mm, s rozpětím teplot 10–27 °C a 12 hodinami slunečního svitu. Není však tolerantní k mrazu. Asimilace probíhá pomocí C4 cyklu.
Eragrostis tef
Popis: Volně trsnatá jednoletá tráva, dorůstá výšky až 90 cm; stébla jsou přímá nebo vystoupavá, lysá. Listy mají lysé pochvy; jazýček je nahrazen věnečkem chloupků; čepel je čárkovitá, plochá nebo nadvinutá, 6–30 cm dlouhá a 2–4 mm široká. Lata je 10–40 cm dlouhá, jehlancovitá, nejnižší větvičky jsou v přeslenu, vyšší jsou jednotlivé, lysé nebo někdy v paždí s jemnými chloupky v paždí větvení; klásky jsou 4–12květé, podlouhlé, zploštělé, 5,5–9 mm dlouhé a 1,5–2 mm široké; plevy jsou nestejné, kopinaté, kýlnaté, většinou špičaté, dolní je 1,2–2,5 mm, horní 1,7–3 mm dlouhá; pluchy jsou podlouhlé, 2–2,7 mm dlouhé, tence blanité, zřetelně žilkované, slámové, tmavozelené nebo načervenalé, lysé, špičaté, bezosinné. Obilky jsou 1–1,2 mm dlouhé, bělavé nebo červenohnědé, obvykle nevypadávají z klásků.
Využití: Nejvýznamnější etiopská a eritrejská obilovina, tvoří asi čtvrtinu tamní produkce obilovin. Mouka z tefu má velkou nutriční hodnotu – neobsahuje lepek, má výrazné množství vápníku, železa a stopových prvků, také má vysoký obsah bílkovin. Většímu rozšíření ovšem brání velmi malá velikost obilek (tef znamená v amharštině nepatrný). Velká placka z kvašeného těsta z tefu (indžara) je jako příloha základním, všudypřítomným prvkem tradiční etiopské kuchyně. Sláma po vymlácení obilek je velmi jemná a přidává se do hlíny, která se používá na vymazávání stěn domorodých obydlí.
Eragrostis tef
Eragrostis tef
Eragrostis tefEragrostis tef
Eragrostis tef
Eragrostis tef
Eragrostis tef
Eragrostis tef
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 28. 10., 1. a 8. 11. 2013 (Etiopie, Debark; Simien Mountains, okolí obce Mekarabiya; Lalibela, masiv Abuna Yosef, Geneta Maryam).