Syn.: Erechtites hieracifolia (L.) Raf. ex DC., orth. var., Neoceis hieraciifolia (L.) Cass., Senecio hieraciifolius L.
Česká jména: starčkovec jestřábníkolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: starčekovec jastrabníkolistý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Erechtites hieraciifolius
Rozšíření: Druh Severní a Jižní Ameriky. Vyskytuje se ve velké části Severní Ameriky, od východního pobřeží areál zasahuje až po prérii, ve Skalistých horách chybí, objevuje se však adventivně i na západním pobřeží USA. Dále areál pokračuje přes Mexiko a Střední Ameriku až do Venezuely, Bolívie, Brazílie (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa, Pantanal) a severní Argentiny, v jižní části amerického areálu bývá rozlišována varieta E. h. var. cacalioides. Druhotně se druh rozšířil do Evropy (Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Rumunsko, Ukrajina), východní Asie, kde roste v Číně (provincie Fujian, Guizhou, Sichuan, Yunnan), Koreji, na Tchaj-wanu a v jihovýchodní Asii, též na Havajských ostrovech.
V ČR od konce 19. století, nejstarší údaje pocházejí zřejmě od Bludova z roku 1895 a od Prusinovic u Přerova z roku 1896. Dnes hojněji na Moravě, v Čechách spíše vzácně. V posledních letech se začíná výrazně šířit, směrem z východu na západ.
Ekologie: Ve své domovině roste v lesích a lesních lemech, od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m. V druhotném areálu osidluje lesní lemy, průseky, paseky, keřnaté stráně, překladiště dřeva, okolí pil a nádraží, ve východní Asii stoupá až do výšek okolo 1400 m. Kvete od července do září.
Erechtites hieraciifolius
Popis: Jednoletá, obvykle pýřitě chlupatá bylina s tence vřetenovitým kořenem. Přímá lodyha je 50–150 cm dlouhá, dutá, lámavá, roztroušeně pýřitá až lysá, hustě olistěná. Dolní listy s čepelí podlouhle obvejčitou, v poměrně dlouhý a křídlatý řapík zúžené, v době květu již zaschlé, střední listy podlouhlé až podlouhle obkopinaté, až 15 cm dlouhé a 3,5 cm široké, zúženou až mělce srdčitou bazí přisedlé až objímavé, horní listy čárkovitě kopinaté až čárkovité, bazí objímavé, nejhořejší listy úzce čárkovité, do 5 cm délky. Všechny listy jsou hustě nepravidelně zubaté, především na rubu na žilnatině pýřitě chlupaté. Úbory jsou válcovité, 12–17 mm dlouhé, 6–7 mm v průměru, stopkaté, uspořádané v koncových, obvykle bohatě chocholičnatých latách. Zákrov je válcovitý, jednořadý, zákrovní listeny čárkovité, hnědočerveně naběhlé, s úzkým blanitým bělavým lemem, květy pouze trubkovité, s 5četnou, bleděžlutou korunou, k ústí nepatrně rozšířenou. Nažky jsou v obrysu podlouhle čárkovité, 2–3 mm dlouhé, pýřité, chmýr 12–14 mm dlouhý, bílý, lesklý, paprsky jsou hladké, měkké. Snadno se šíří větrem.
Erechtites hieraciifoliusErechtites hieraciifolius
Erechtites hieraciifolius
Erechtites hieraciifolius
Erechtites hieraciifolius
Erechtites hieraciifolius
Fotografováno ve dnech 29. a 30. 8. 2013 (u Demelovy kapličky poblíž PP Sněženky ve Vysokém lese a ve Slavické oboře na Chrudimsku, poblíž Podlézského rybníku).