Syn.: Arenaria isaurica Boiss.
Česká jména: stepnatka (Dostál 1989)
Slovenská jména: stepnatka (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Eremogone isaurica
Rozšíření: Endemit horské skupiny Geyik Dağları v centrální Anatolii v Turecku.
Ekologie: Provází trávníky na horských pastvinách v nadmořské výšce 1300–1450 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 10–30 cm; vytváří zkrácené sterilní lodyhy a prodloužené, víceméně přímé lodyhy květonosné. Listy jsou vstřícné, čárkovité, přízemní jsou asi 2 cm dlouhé, jednožilné; lodyžní listy jsou poněkud delší. Květenství je řídký, většinou žláznatě chlupatý vidlan 5četných květů, nejčastěji jich bývá 3–8 na jedné lodyze; květní stopky jsou 1–2 cm dlouhé; kališní lístky jsou volné, široce vejčité, 3–4 mm dlouhé, žláznaté, většinou 3žilné, na vrcholu s úzkým blanitým lemem; korunní lístky jsou rovněž volné, obvejčité nebo obkopinaté, 7–10 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 10, vnějších 5 nese na bázi jednoduché nektariové žlázky; semeník srůstá z 3 plodolistů. Plody jsou vejcovité tobolky poněkud vyniklé z kalicha.
Poznámka: Součást druhové skupiny, která byla nedávno vyčleněna z tradičního, široce pojímaného rodu Arenaria. Většina druhů, která do ní náleží, je součástí flóry východní Evropy a Blízkého a Středního východu, do středoevropského prostoru zasahuje jediný druh Eremogone micradenia, jehož nejzápadnější lokality leží na jižním Slovensku.
Eremogone isaurica
Eremogone isaurica
Eremogone isaurica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).