Syn.: Pholidia laanii Kraenzl.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Eremophila laanii
Rozšíření: Pochází ze západní Austrálie, roste na malém území východně a severovýchodně od města Geraldton.
Ekologie: Nejčastěji provází pobřežní porosty podél vodních toků, ale snáší i vyschnutí a poklesy teplot pod bod mrazu.
Eremophila laanii
Popis: Keř nebo malý stromek vysoký 1–3(–6) m; větvičky jsou rozkladité až převislé, hustě jemně chlupaté. Listy jsou vstřícné, čárkovité až eliptické 2,6–4 cm dlouhé a 0,2–0,7 cm široké, lysé nebo jemně chlupaté, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 3–6 mm dlouhé, chlupaté; kalich je jen na bázi srostlý, vně lysý, uvnitř chlupatý, cípy jsou kopinaté, 7,5–10,5 mm dlouhé; koruna je pyskatá, 2–3 cm dlouhá, růžová nebo červená se světlejšími skvrnami, řidčeji bílá; tyčinky jsou 4, z koruny poněkud vyniklé; semeník je dvoupouzdrý, svrchní. Plody jsou válcovité dřevnaté tobolky 0,8–1 cm dlouhé.
Využití: Ozdobný keř, v Austrálii se vysazuje i do veřejných výsadeb.
Poznámka: Do rodu Eremophila se v současnosti řadí více než 260 druhů, které rostou v Austrálii (s výjimkou Tasmánie); jediný druh, Eremophila debilis, se vyskytuje na Novém Zélandě, ale je v současnosti považován za novodobého imigranta. Kolem 230 druhů roste na západě kontinentu, z nich asi tři čtvrtiny jsou endemity Jihozápadoaustralské provincie.
Eremophila laanii
Eremophila laanii
Eremophila laanii
Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).