Syn.: Eria chrysantha Schltr., Eria chrysostachys Ridl., Eria lutea J. J. Sm., Urostachya chrysantha (Schltr.) Brieger, Urostachya merapiensis (Schltr.) Rauschert
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Eria merapiensis
Rozšíření: Endemit indonéského ostrova Sumatra, vyskytuje se v jeho západní části.
Ekologie: Roste epifyticky na kmenech a ve větvích stromů ve vlhkých tropických lesích, příležitostně se objevuje i na vlhkých skalách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m.
Eria merapiensis
Popis: Vytrvalá bylina, 25–30 cm vysoká, s podlouhlými pahlízami, které se podobají stonkům, z jejichž vrcholu vyrůstají až 4 listy. Ty jsou podlouhle eliptické, 8–11 cm dlouhé a 0,7–1,1 cm široké, celokrajné, špičaté, lysé. Květenství je hroznovité; okvětní lístky jsou k sobě přitisklé, s ostruhovitým výběžkem, vnější jsou vejčité, až 5,5 cm dlouhé, žluté, lysé, vnitřní okvětní lístky jsou kratší, podlouhlé, žluté, lysé, pysk je až 0,8 cm dlouhý, 3laločný. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní druhy čeledi vstavačovitých, je i tento druh chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Rod Eria je dosti početný, v současnosti je k němu přiřazováno 238 akceptovaných druhů, které se vyskytují v pásu táhnoucím se od Indie přes Indočínu, Indonésii a Papuu-Novou Guineu až po Novou Kaledonii a Francouzskou Polynésii.
Eria merapiensis
Eria merapiensis
Eria merapiensis
Eria merapiensis
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, úpatí Gunung Kerinci).