Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica albospicata
Rozšíření: Endemit malého území v nejvyšší části pohoří Drakensberg Mountains na hranicích jihoafrické provincie KwaZulu-Natal a státu Lesotho.
Ekologie: Roste v travnatých formacích na mělkých kamenitých půdách, provází oblasti s letními srážkami. Kvete po celý rok. Vůči ohni je citlivý, po požárech odumírá a je závislý na obnově ze semen.
Erica albospicata
Popis: Malý keřík dosahující výšky asi 25 cm; větve jsou kratičce pýřité. Listy tvoří trojčetné přesleny, jsou řídké, přímo odstálé, dlouze jehlicovité, lysé. Květy tvoří chudé svazečky na koncích větviček, jsou čtyřčetné; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květy jsou 3; kališní lístky jsou srostlé, narůžovělé, kratičce pýřité, jejich kýlovité cípy přesahují korunu; koruna je trubkovitá až baňkovitá, do 5 mm dlouhá, hnědočervená, lysá, na konci s 4 rozestálými cípy; tyčinek je 8, kratších než koruna, na prašnících s krátkými přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka nedosahuje do ústí koruny. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Patří k velmi lokálním druhům, má velmi omezený počet známých populací. V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je proto klasifikován v kategorii vzácných (Rare).
Erica albospicata
Erica albospicata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal: Drakensberg Mountains).