Syn.: Callista struthioliflora G. Don, Erica filiformis Bartl., Erica flagellaris Link, Erica flagelliformis Andrews, Erica polygaliflora Klotzsch, Erica rubicunda Klotzsch, Erica struthioliflora Lodd. ex G. Don, Erica struthiolifolia Bartl., Erica teretiuscula J. C. Wendl., Ericoides polygaliflorum (Klotzsch) Kuntze, Ericoides teretiusculum (J. C. Wendl.) Kuntze, Gypsocallis articularis G. Don, Lamprotis flagellaris G. Don, Lamprotis flagelliformis G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica articularis
Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem v květenné říši Capensis v Jihoafrické republice, roste v provincii Western Cape od pohoří Cedarberg Mountains a Kapského poloostrova, nepatrně překračuje až do provincie Eastern Cape do okolí městečka Humansdorp.
Ekologie: Provází porosty formace fynbos na mělkých kamenitých nebo písčitých půdách, zejména na živinami chudém podkladu tvrdých pískovců, v území s převažujícími zimními srážkami. Kvete po celý rok. Vůči požárům je odolný, snadno obrůstá.
Erica articularis
Popis: Drobnější hustě větvený keř dosahující výšky 1(–2) m; větve jsou krátce chlupaté nebo lysé. Listy tvoří trojčetné přesleny, jsou přímo odstálé nebo až přitisklé, dlouze jehlicovité, lysé. Květy tvoří krátké hrozny na koncích postranních větviček, jsou čtyřčetné; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květy jsou 3; kalich je zvonkovitý, nápadný, kališní lístky jsou vejčité, bílé nebo narůžovělé, na okrajích kratičce brvité, stejně dlouhé nebo i delší než koruna; koruna je trubkovitá až baňkovitá, růžová nebo bělavá, na konci často hnědavá, lysá, na konci s 4 přímými cípy; tyčinek je 8, kratších než koruna, s přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka nedosahuje ústí koruny. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica articularis
Erica articularis
Erica articularis
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, Stolová hora).