Syn.: Erica scoparia subsp. azorica (Hochst. ex Seub.) D. A. Webb, Ericoides azoricum (Hochst. ex Seub.) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica azorica
Rozšíření: Endemit Azorských ostrovů, vyskytuje se na všech ostrovech souostroví.
Ekologie: Roste na pobřežních útesech, na suchých svazích i lávových polích, v primárních azorských lesích a horských roklích, v pásmu od mořského pobřeží až do nejvyšších hor ostrovů. Kvete od března do června.
Erica azorica
Popis: Keř dosahující výšky 1–6 m, s větvemi přímými, v mládí lysými či chlupatými. Listy vyrůstají v přeslenech po 3–4, jsou čárkovité, 4–7 mm dlouhé, lysé, po okraji podvinuté. Květenství je terminální, hroznovité nebo až latnaté; kališní lístky jsou vejčité, lysé; koruna je zvonkovitá, 1,5–1,7 mm dlouhá, zhruba třikrát delší než kališní lístky, nazelenalá až červeně naběhlá, blizna je nápadně vyniklá. Plodem je tobolka.
Poznámka: Na Azorských ostrovech se vyskytuje jen tento jediný endemický druh vřesovce. Na rovněž makaronéské Madeiře najdeme také vřesovce endemické, roste tu Erica maderensis a Erica platycodon subsp. maderincola, druhem se širším makaronésko-mediteránním výskytem tu je Erica arborea. Na Kanárských ostrovech se k tomuto posledně jmenovanému druhu přidává ještě poddruh Erica platycodon subsp. platycodon.
Erica azorica
Erica azorica
Erica azorica
Erica azorica
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 20. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, ostrov São Miguel, Furnas, Parque Terra Nostra) a 23. 8. 2018 (Azorské ostrovy, pobřeží ostrova Terceira).