Syn.: Erica herbacea L., Gypsocallis carnea D. Don, Ericoides herbaceum Kuntze
Česká jména: bano křičkovité (Presl 1819, Opiz 1852), chvojčina kříčkovitá (Sloboda 1852), vřes zelenavý (Čelakovský 1879), vřesovec červený (Polívka 1912), vřesovec masový (Dostál 1950), vřesovec pleťový (Dostál 1989, Mareček 1996, Kubát 2002)
Slovenská jména: bano měnivý (Reuss 1853), vresovec mäsový (Dostál 1950)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Erica carnea

Rozšíření: Evropa, je rozšířen v Alpách, od jižních oblastí střední Evropy až po střední Německo a východní Rakousko, střední Itálii a Makedonii, u nás jej roztroušeně najdeme v západních a jižních Čechách.

Ekologie: Roste vzácně na skalách, častěji ve světlých lesích, především borech. Výskyt je většinou vzácný, někdy však vřesovec tvoří souvislé porosty. Kvete od března do června.

Erica carnea

Popis: Stálezelený zakrslý keřík s tenkými větévkami a světle hnědou kůrou. Větévky jsou rovnoměrně olistěny čárkovitými listy. Vystoupavé květenství (vrcholový hrozen) je tvořeno z nahloučených narůžovělých květů. Ty rozkvétají na prosluněných místech velmi brzo zjara, někdy ještě zapadané ve sněhu.

Ohrožení a ochrana: Vřesovec pleťový patří k ohroženým druhům naší květeny (C3), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§3).

Poznámka: Ve světě existuje asi 860 druhů rodu Erica, některé z nich jsou pěstovány. Na našem území se velmi zřídka (a zřejmě nikoli přirozeně) vyskytuje ještě Erica tetralix, která je občas i pěstovaná. Zcela mimořádnou diverzitu vykazují vřesovce v květenné říši Capensis, kde je rozeznáváno kolem 650 druhů.

Erica carnea
Erica carneaErica carnea
Erica carnea

Fotografovali Petr Krása, ve dnech 8. 4. 2006 (Česko, Čechy, údolí Ohře, Loketsko) a 21. 3. 2004 (Slavkovský les, rezervace Tři křížky); Alena Vydrová, dne 1. 4. 2021 (Čechy, Čertova stěna-Luč).