Syn.: Eremocallis cinerea Gray, Erica humilis Neck., Erica mutabilis Salisb., Erica tenuifolia Bubani, Erica viridipurpurea Gouan, Ericoides cinereum (L.) Kuntze, Ericoides humile (Salisb.) Kuntze
Česká jména: vřesovec popelavý (Mareček 1996)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica cinerea
Rozšíření: Druh pochází z přímořských oblastí západní Evropy. Je rozšířen v oblasti od jihozápadního Norska a Faerských ostrovů přes Velkou Británii, Irsko a Německo až po Španělsko a Portugalsko. Ve Středozemí roste v jihovýchodní Francii a izolovaně v Ligurských Alpách. Je zmiňován i výskyt na Korsice a v Alžírsku. Je pravděpodobně zavlečen na Nantucked Island u severovýchodního pobřeží USA.
Ekologie: Roste v sezónně vysychavých mokřinách, na vřesovištích, ve světlých borech i listnatých lesích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1450 m.
Erica cinerea
Popis: Stálezelený keř, 15–60(–75) cm vysoký, bohatě větvený, větve jsou poléhavé až přímé, na otevřených chráněných stanovištích má habitus až široce kulovitý. Větévky jsou oděné krátkými šedými chlupy, listy jsou jehlicovité, čárkovitě kopinaté, 2–7(–8) mm dlouhé a asi 0,30(–1,3) mm široké, temně zelené, lesklé, uspořádané do pravidelných přeslenů po třech. Na větévkách je množství krátkých axilárních výhonků nesoucích menší lístky (3–5 mm). Květy vyrůstají v latnatých květenstvích, květní stopky jsou pýřité, se třemi listenci, květy čtyřčetné, kališní lístky krátké, kopinaté, člunkovité, obvykle purpurové, koruna baňkovitá, 5–7 mm dlouhá, s krátkými cípy, živě fialová, zřídka bílá. Tyčinek 8, z koruny nevyčnívají, prašníky s bazálními přívěsky, semeník lysý, hlavatá čnělka z koruny mírně vyniklá. Kvete v červenci až září. Plodem je čtyřpouzdrá tobolka s množstvím drobných semen.
Erica cinerea
Využití: Jako okrasná rostlina do skalek, atriových či terasových zahrádek, ve větších skupinách do velkých vřesovišť a jako podrost vyšších jehličnanů. Vyžaduje lehčí půdy s příměsí rašeliny, s dobrou drenáží, slunné stanoviště a na zimu přístin a ochranu před velkými mrazy. Je vyšlechtěno množství kultivarů a hybridů různého vzrůstu, barvy květů i zabarvení listů. V lidovém léčitelství se odvaru z květenství využívá proti průjmu a při léčbě chorob ledvin a močových cest.
Erica cinerea
Erica cinerea
Fotografováno dne 21. 8. 2011 (Irsko, Mollis Gap).