Syn.: Erica alopecias Tausch, Erica articularis Curtis, Erica calycanthoides Klotzsch, Erica calycina Andrews, Erica corifolia P. J. Bergius, Erica obtecta Tausch, Erica patula Klotzsch, Erica tunicata Bartl., Ericoides corifolium (L.) Kuntze, Ericoides patulum (Klotzsch) Kuntze, Lamprotis corifolia G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica corifolia
Rozšíření: Vyskytuje se výhradně v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, roste na menším území vymezeném městečkem Malmesbury a národním parkem De Hoop, zasahuje i na Kapský poloostrov.
Ekologie: Vyskytuje se ve formaci fynbos na mělkých půdách, na kamenitých svazích i písčitých pláních. Lokality leží v oblasti s převažujícími zimními dešti. Kvete po celý rok. Oheň jej ničí, ale na spáleništích snadno klíčí.
Erica corifolia
Popis: Menší hustě větvený keřík dosahující výšky 0,15–1 m; větve jsou lysé. Listy tvoří trojčetné přesleny, mohou být až přitisklé, dlouze jehlicovité, lysé. Květy tvoří téměř okolíkovitě zhuštěné hrozny na koncích, řidčeji jsou i níže na větvičkách, jsou čtyřčetné; květní stopky jsou lysé; listeny pod květy jsou 3; kalich je zvonkovitý, kališní lístky jsou vejčité, často sytě růžové, téměř stejně dlouhé jako koruna; koruna je trubkovitá, vejcovitá až baňkovitá, růžová nebo bělavá, někdy i sytěji červená, na konci časem hnědne, lysá, na konci s 4 přímými až rozloženými cípy; tyčinek je 8, kratších než koruna, s přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka nedosahuje ústí koruny. Plod je tobolka.
Záměny: Velmi podobným druhem je Erica articularis, s nímž může na některých lokalitách růst společně; někteří badatelé uvažují i o hybridizaci mezi oběma druhy. Oba mají podobně velké květy s nápadně dlouhým kalichem, Erica articularis se však odlišuje oděním na květních stopkách, na kalichu a koruně, zpravidla mnohem světlejším odstínem barvy kalicha i odlišnou strategií vůči požárům.
Ohrožení a ochrana: Ve svém areálu patří k běžnějším druhům, takže v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) se ocitl v kategorii taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Erica corifolia
Erica corifolia
Erica corifolia
Fotografovala Věra Svobodová, dne 19. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: u Pringle Bay.).