Syn.: Erica horizontalis Andrews, Erica tricolor Spreng., Ericoides cumuliflorum (Salisb.) Kuntze, Gypsocallis horizontalis G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica cumuliflora
Rozšíření: Druh s menším areálem v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, roste východně od Kapského Města mezi městečkem Grabouw a horskou skupinou Potberg, zasahuje do okolí Střelkového mysu.
Ekologie: Provází formaci fynbos na svazích kopců budovaných živinami chudými pískovci, vyskytuje se v oblasti se zimními srážkami a letním obdobím sucha. Často tvoří početné kolonie. Kvete od jara do časného léta. Požáry tento druh likvidují, ale po ohni na spáleništích dobře klíčí.
Erica cumuliflora
Popis: Přímý, bohatě větvený keř, dosahující výšky 45–60 cm; větve jsou prutovité, jemně pýřité. Listy vyrůstají v 4četných přeslenech, jsou spíše odstálé, jehlicovité, lysé. Květenství jsou krátké nicí hrozny na koncích větviček; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květy jsou 3; květy jsou čtyřčetné; kališní lístky jsou sněhově bílé, lysé, dosahující přes polovinu délky koruny; koruna je krátce trubkovitá až baňkovitá, bílá, s hnědými cípy, na okrajích lehce brvitá; tyčinek je 8, kratších než koruna, bez přívěsků; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka vyčnívá z koruny. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Erica cumuliflora
Erica cumuliflora
Erica cumuliflora
Fotografováno dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof).