ERICA DISCOLOR Andrews – vřesovec / vresovec

Syn.: Erica cupressiformis Salisb., Erica densiflora Drège ex Benth., Erica speciosa Andrews, Ericoides discolor (Andrews) Kuntze, Syringodea discolor G. Don
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Erica discolor

Rozšíření: Charakteristický jihoafrický vřesovec roste v provincii Western Cape na východ od Betty’s Bay, nejdále dosahuje do provincie Eastern Cape do okolí města Port Elizabeth. Je dost variabilní, rozlišováno je několik variet, některé mají i jednobarevné světlé květy.

Ekologie: Vyskytuje se ve formaci fynbos na živinami chudých pískovcích, roste v územích s většinou srážek přicházejících v zimním období a letními suchy, na východě areálu v podmínkách méně extrémního klimatu vstupuje i do formace strandveld. Kvete s výjimkou podzimu po celý rok. Požáry nepřežívá, ale na spáleništích dobře klíčí ze semen.

Erica discolor

Popis: Hustý, bohatě větvený keř nebo keřík, dorůstá výšky 0,3–1 m; větve jsou krátce chlupaté. Listy vyrůstají v trojčetných přeslenech, jsou jehlicovité, zelené, řídce chlupaté nebo lysé. Květy jsou čtyřčetné, na koncích větviček; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květem jsou tři; kališní lístky jsou žlutavé nebo načervenalé, řídce brvité nebo lysé, dosahují sotva do 1/4 délky koruny; koruna je trubkovitá, 2–3 cm dlouhá, obvykle červená, růžová nebo oranžová a před ústím žlutá, lysá nebo drobně řídce brvitá, na konci s 4 přímými krátkými cípy; tyčinek je 8, jsou kratší než koruna, prašníky nesou tenké přímé přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka dosahuje přibližně k ústí koruny. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: V areálu patří k běžnějším druhům, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC).

Erica discolor
Erica discolor
Erica discolor
Erica discolor

Fotografovali Věra Svobodová, dne 16. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Plettenberg Bay, Robberg Peninsula) a Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16. a 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kranshoek; Plettenberg Bay, Robberg Peninsula).