Syn.: Erica cupressiformis Salisb., Erica densiflora Drège ex Benth., Erica speciosa Andrews, Ericoides discolor (Andrews) Kuntze, Syringodea discolor G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica discolor
Rozšíření: Charakteristický jihoafrický vřesovec roste v provincii Western Cape na východ od Betty’s Bay, nejdále dosahuje do provincie Eastern Cape do okolí města Port Elizabeth. Je dost variabilní, rozlišováno je několik variet, některé mají i jednobarevné světlé květy.
Ekologie: Vyskytuje se ve formaci fynbos na živinami chudých pískovcích, roste v územích s většinou srážek přicházejících v zimním období a letními suchy, na východě areálu v podmínkách méně extrémního klimatu vstupuje i do formace strandveld. Kvete s výjimkou podzimu po celý rok. Požáry nepřežívá, ale na spáleništích dobře klíčí ze semen.
Erica discolor
Popis: Hustý, bohatě větvený keř nebo keřík, dorůstá výšky 0,3–1 m; větve jsou krátce chlupaté. Listy vyrůstají v trojčetných přeslenech, jsou jehlicovité, zelené, řídce chlupaté nebo lysé. Květy jsou čtyřčetné, na koncích větviček; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květem jsou tři; kališní lístky jsou žlutavé nebo načervenalé, řídce brvité nebo lysé, dosahují sotva do 1/4 délky koruny; koruna je trubkovitá, 2–3 cm dlouhá, obvykle červená, růžová nebo oranžová a před ústím žlutá, lysá nebo drobně řídce brvitá, na konci s 4 přímými krátkými cípy; tyčinek je 8, jsou kratší než koruna, prašníky nesou tenké přímé přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka dosahuje přibližně k ústí koruny. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V areálu patří k běžnějším druhům, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica discolor
Erica discolor
Erica discolor
Erica discolor
Fotografovali Věra Svobodová, dne 16. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Plettenberg Bay, Robberg Peninsula) a Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16. a 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kranshoek; Plettenberg Bay, Robberg Peninsula).