Syn.: Erica grandinosa Lodd., Erica quadrata Lodd., Ericoides formosum (Thunb.) Kuntze, Pachysa formosa G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica formosa
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Western a Eastern Cape, přibližně mezi městečky Mossel Bay a Humansdorp.
Ekologie: Provází porosty formace fynbos na chudých půdách, v území s méně výrazným zimním srážkovým maximem. Kvete v zimě a na jaře. Oheň jej ničí, avšak na spáleništích se pravidelně obnovuje ze semen.
Erica formosa
Popis: Bohatě větvený keřík dorůstající výšky 0,4–0,6 m; větve jsou velmi krátce chlupaté. Listy tvoří trojčetné přesleny, jsou přímo odstálé, krátce jehlicovité, leskle zelené, kratičce brvité. Čtyřčetné květy rostou v trojicích na krátkých postranních větvičkách a na koncích větví; květní stopky jsou pýřité; listeny pod květy jsou 3; kališní lístky jsou světle růžové, krátce chlupaté nebo lysé, krátké, dosahují asi do 1/4 délky koruny; koruna je baňkovitá nebo kulovitá, 3–5 mm dlouhá, sněhově bílá, lysá, s 8 mělkými podélnými prohlubeninami, 4 cípy jsou šikmo až rovnovážně odstálé; tyčinek je 8, kratších než koruna, s přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka poněkud přesahuje ústí koruny. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do skupiny druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Erica formosa
Erica formosa
Erica formosa
Erica formosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Knysna a Kranshoek).