Syn.: Erica scabriuscula Lodd., Ericoides gibbosum (Klotzsch ex Benth.) Kuntze, Ericoides scabriusculum (Lodd.) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica gibbosa
Rozšíření: Druh známý z Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje v provincii Western Cape výchdoně od městečka Mossel Bay, a zasahuje i do provincie Eastern Cape přibližně po městečko Humansdorp.
Ekologie: Roste ve vlhčích typech formace fynbos ovlivňovaných relativně četnými srážkami s maximem v zimě, ale bez extrémního letního propadu. Kvete po celý rok. Požár jej ničí, na spáleništích ale dobře klíčí semenáčky.
Erica gibbosa
Popis: Bohatě metlovitě větvený větší keř dorůstající výšky až 2(–3) m; větve jsou šikmo rozkladité, dlouze odstále bíle chlupaté. Listy jsou v čtyřčetných přeslenech, šikmo rozestálé, jehlicovité, s dlouhými žláznatými chlupy. Květy jsou čtyřčetné, hroznovitě uspořádané na koncích větví; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květem jsou 3; kališní lístky jsou odstálé, bělavé, brvité, kratší než 1/4 koruny; koruna je krátce trubkovitá, baňkovitá až vejcovitá, bílá, růžová, vzácněji až nachová, lysá, na konci s 4 přímými nebo rozestálými cípy; tyčinek je 8, dosahují do ústí koruny nebo poněkud vyčnívají, jsou opatřeny přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, brvitý, čnělka z ústí koruny vyčnívá. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Do Červeného seznamu Jihoafrické republiky (2009) byl zařazen jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica gibbosa
Erica gibbosa
Erica gibbosa
Fotografováno dne 17. 9. (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, Knysna, po cestě k Diepwalle).