Syn.: Ceramia serpyllifolia G. Don, Erica absinthoides L., Erica approximata Schltdl. ex Spreng., Erica colleter Spreng., Erica foliacea Klotzsch ex Benth., Erica galioides Klotzsch ex Benth., Erica hispida Thunb., Erica minuta Klotzsch ex Benth., Erica serpyllifolia Andrews, Erica virgata Thunb., Erica virgularis Salisb., Erica viscidula L. Bolus, Ericoides hispidulum (L.) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica hispidula
Rozšíření: Jihoafrický druh s větším areálem, vyskytuje se dosti široce v téměř celé provincii Western Cape a zasahuje až k městečku Uitenhage v provincii Eastern Cape.
Ekologie: Roste v porostech formace fynbos na chudých půdách na nevýživných horninách, v oblastech s převažujícími zimními srážkami a srážkovým propadem v letních měsících, na východě areálu jsou však srážky poněkud pravidelněji rozloženy v průběhu celého období. Kvete po celý rok. Po požárech neobráží, ale obnovuje se ze semen.
Erica hispidula
Popis: Metlovitě větvený keřík vysoký 1–1,8 m; větve jsou pokryty odstálými žláznatými nebo nežláznatými chlupy. Listy tvoří trojčetné přesleny, jsou jehlicovité, vodorovně rozestálé, lysé nebo chlupaté. Květy jsou čtyřčetné, v bohatých krátkých hroznech na krátkých postranních větvičkách; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květem jsou jeden nebo tři; kališní lístky jsou odstálé, narůžovělé, chlupaté, zasahují asi do 1/2 délky koruny; koruna je baňkovitá nebo kulovitá, růžová, nachová nebo bílá, lysá, na konci s 4 přímými nebo rozestálými cípy; tyčinek je 8, jsou kratší než koruna, přívěsky jsou velmi drobné nebo chybějí; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka dosahuje do ústí koruny nebo lehce přečnívá, blizna je nápadně knoflíkovitě rozšířená. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Poměrně běžný druh, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) zařazený mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica hispidula
Erica hispidula
Erica hispidula
Fotografováno dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Knysna, Spitskop).