Syn.: Ectasis imbricata (L.) D. Don, Erica actea J. Forbes, Erica brunneoalba Bartl., Erica caesia Salisb., Erica densiflora Bartl., Erica divaricata J. C. Wendl., Erica flexuosa Andrews, Erica glaucifolia Klotzsch ex Benth., Erica laricifolia Lam., Erica leptocephala Klotzsch ex Benth., Erica myriantha Bartl., Erica ornata Klotzsch ex Benth., Erica paleacea Klotzsch ex Benth., Erica porrigens Bartl., Erica pyramidalis Salisb., nom. illeg., Erica quinquangularis P. J. Bergius, Erica ramulosa Bartl., Erica sparsa Klotzsch ex Benth., Erica squamiflora Salisb., Erica stylosa Salisb., Erica trifaria Klotzsch ex Benth., Erica violacea Klotzsch ex Benth., Ericoides imbricatum (L.) Kuntze, Gypsocallis caesia G. Don, Gypsocallis flexuosa G. Don, Gypsocallis imbricata G. Don, Gypsocallis squamiflora G. Don, Gypsocallis stylosa G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica imbricata
Rozšíření: Areál se táhne Jihoafrickou republikou v provincii Western Cape, kde roste od horské skupiny Gifberg a Kapského poloostrova na východ, zasahuje okrajově do pohoří Kouga Mts. v provincii Eastern Cape.
Ekologie: Provází formaci fynbos na pískovcích i na pobřežních písčinách, roste na velmi chudých, nevýživných, propustných půdách na lokalitách se zimním srážkovým maximem a letními suchy. Kvete po celý rok. Oheň jej ničí, ale je důležitý pro klíčení semen.
Erica imbricata
Popis: Rozkladitě větvený keř nebo keřík vysoký 0,2–1,2 m; větve jsou krátce chlupaté. Listy vyrůstají v trojčetných přeslenech, jsou krátké, jehlicovité, přímo odstálé, krátce vlnatě chlupaté. Květy jsou čtyřčetné, na koncích krátkých úžlabních větviček; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květem jsou tři; kališní lístky jsou bělavé, řídce chlupaté nebo lysé, dosahují alespoň do 1/2 délky koruny a často jsou stejně dlouhé; koruna je baňkovitá, 2–4 mm dlouhá, bílá, růžová až červená, lysá, na konci s 4 přímými krátkými cípy; tyčinek je 8, jsou delší než koruna, prašníky postrádají přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý nebo chlupatý, čnělka je mnohem delší než koruna a přečnívá přes vysunuté prašníky. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Jeden z široce rošířených kapských vřesovců, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) klasifikovaný jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica imbricata
Erica imbricataErica imbricata
Erica imbricata
Erica imbricata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, severní svahy Stolové hory).