Syn.: Sympieza articulata N. E. Br., Sympieza brachyphylla Benth., Sympieza breviflora N. E. Br., Sympieza capitellata Licht. ex Roem. et Schult., Sympieza labialis (Salisb.) Druce, Sympieza pallescens N. E. Br., Sympieza tenuiflora Benth., Sympieza vestita N. E. Br.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica labialis
Rozšíření: Areál se táhne v provincii Western Cape v Jihoafrické republice od Kapského poloostrova přibližně po Střelkový mys, do vnitrozemí do okolí městeček Paarl a Bredasdorp.
Ekologie: Roste ve formaci fynbos na skalnatých svazích a kamenitých nebo písčitých plochách, převážně na podkladu kyselých, živinami chudých pískovců. Lokality leží v oblasti s mediteránním klimatem s deštivou zimou a horkým suchým létem. Kvete na jaře i na podzim. Vůči požárům je citlivý, na spáleništích ale dobře klíčí.
Erica labialis
Popis: Bohatě větvený keřík, dorůstající výšky asi 50 cm; větve jsou krátce pýřité. Listy vyrůstají v trojčetných přeslenech, jsou krátké, velmi jemně chlupaté. Čtyřčetné lehce souměrné květy tvoří na koncích větviček krátká strboulovitá květenství; květní stopky jsou chlupaté; listen pod květem je jediný; kališní lístky nižších květů bývají dvoupyské, zatímco u nejvyšších květů s 4 cípy, jsou chlupaté, zdéli 1/4–1/2 koruny, žlutavé; koruna je trubkovitá až nálevkovitá, slabě prohnutá, 2,5–7,5 mm dlouhá, růžová nebo bílá, lysá, na konci jen s 2 přímými cípy; tyčinky jsou 4, z koruny nápadně vyniklé, prašníky jsou bez přívěsků; semeník je svrchní, 2pouzdrý, lysý, v každém pouzdře je jediné vajíčko, čnělka nápadně vyčnívá z ústí koruny. Plod je nepukavý.
Ohrožení a ochrana: Patří k rozšířenějším druhům, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky byl zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Stavbou květů (souměrný kalich a koruna, jediný kruh tyčinek a odlišná stavba semeníku a plodů) se dosti odlišuje od převážné většiny kapských vřesovců; tomu odpovídá i synonymika: starší autoři jej často řadili do samostatného rodu Sympieza.
Erica labialis
Erica labialis
Erica labialis
Erica labialis
Fotografovala Věra Svobodová, dne 19. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Pringle Bay).