Syn.: Erica imbellis Salisb., Erica oppositifolia Andrews, Ericoides luteum (P. J. Bergius) Kuntze, Lamprotis lutea D. Don, Lamprotis oppositifolia G. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica lutea
Rozšíření: Druh s menším areálem v květenné říši Capensis v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, roste od Kapského poloostrova až po městečko Riviersonderend a horskou skupinu Klein River Mountains.
Ekologie: Roste v křovinaté formaci fynbos na mělkých, živinami chudých půdách na pískovcovém podloží, lokality leží v oblasti se zimními srážkami. Kvete od jara do podzimu. Oheň jej ničí, ale na spáleništích dobře regeneruje ze semen.
Erica lutea
Popis: Bohatě větvený keřík dosahující výšky až 90 cm; větve jsou přímé, lysé. Listy jsou vstřícné nebo v 3–4četných přeslenech, jsou spíše přitisklé, jehlicovité, lysé. Květenstvím jsou krátké početné hrozny na koncích větviček; květní stopky jsou lysé; listeny pod květy jsou 3; květy jsou čtyřčetné; kališní lístky jsou bělavé, lysé, dosahující do poloviny délky koruny; koruna je lahvicovitá, smetanově bílá až žlutavá, lysá, na konci zúžená, s 4 ploše rozloženými cípy; tyčinek je 8, kratších než koruna, s přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka je kratší než koruna. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do skupiny druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Erica lutea
Erica lutea
Erica lutea
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, Stolová hora).