ERICA MANIPULIFLORA Salisb. – vřesovec / vresovec

Syn.: Erica anthura Link, Erica forskalii Vitman, Erica verticillata Forssk., nom. illeg.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Erica manipuliflora

Rozšíření: Areál se rozkládá ve východním Středozemí. Roste od Itálie (zřejmě jen v Apulii; údaje ze Sicílie jsou zřejmě mylné) a Chorvatska přes Řecko (včetně ostrovů v Egejském moři), Turecko, Sýrii a Libanon do Izraele, také roste na Kypru.

Ekologie: Stanovištěm jsou různé typy mediteránní vegetace, jako je macchie, garrigue a frygana, preferuje mělké půdy na vápencovém, případně hadcovém podloží. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1500 m.

Erica manipuliflora

Popis: Nízký stálezelený keřík, dorůstá výšky 30–60 cm; větvičky jsou vystoupavé, roztroušeně bíle chlupaté. Listy jsou střídavé nebo ve 4četných přeslenech, jehlicovité, 4–8 mm dlouhé, lysé. Čtyřčetné květy jsou uspořádané ve zkrácených 1–5květých hroznech, které vyrůstají na postranních větvích, často přerůstajících sterilní vrchol; stopky květů jsou asi 9 mm dlouhé, lysé; kališní lístky jsou asi 1,3 mm dlouhé; koruna je zvonkovitá, asi 3 mm dlouhá, růžová nebo bílá, s kratičkými cípy; tyčinky jen málo vyčnívají z koruny, prašníky jsou hluboce rozdělené; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý. Plodem jsou tobolky.

Poznámka: Jeden z mála typicky východomediteránních vřesovců, jiným takovým druhem je Erica sicula, která má však 5četné květy.

Erica manipuliflora
Erica manipuliflora
Erica manipuliflora
Erica manipuliflora

Fotografovala Eva Rencová, ve dnech 19.–21. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, Mystras a poloostrov Mani).