Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica mauritanica
Rozšíření: Vyskytuje se na území Jihoafrické republiky, kde tvoří nevelký areál v provincii Western Cape od Kapského poloostrova po městečko Stellenbosch.
Ekologie: Provází formaci fynbos na živinami chudých půdách na tvrdých pískovcích, klima je charakterizováno vlhkou mírnou zimou a velmi suchým, horkým létem. Kvete na jaře. Oheň má na tento druh zásadní vliv, rostliny jej nepřežívají, ale na druhé straně podporuje klíčení.
Erica mauritanica
Popis: Metlovitě větvený keřík vysoký do 1 m; větve jsou přímo odstálé, chlupaté. Listy jsou v čtyřčetných přeslenech, jehlicovité, přímo až rovnovážně odstálé, lysé nebo brvité. Květy jsou čtyřčetné, hroznovitě uspořádané na koncích krátkých postranních větví; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květem jsou 3; kališní lístky jsou odstálé, bělavé nebo růžové, brvité, zasahují do 1/4–1/2 délky koruny; koruna je zvonkovitá, růžová nebo bílá, lysá, na konci s 4 vzhůru nebo do stran rozestálými cípy; tyčinek je 8, jsou kratší než koruna a opatřeny přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý, čnělka nedosahuje do ústí koruny. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Erica mauritanica
Erica mauritanica
Erica mauritanica
Fotografováno dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Table Mountain National Park, Hout Bay).