Syn.: Erica dianthera Moench, Erica multiflora var. alba Regel, Erica multiflora f. alba (Regel) D. C. McClint., Erica multiflora subsp. hyblaea Domina et Raimondo, Erica peduncularis C.Presl, Erica purpurascens Lam., Erica umbellifera Loisel., Ericoides multiflorum (L.) Kuntze, Gypsocallis multiflora D. Don
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica multiflora
Rozšíření: Mediteránní druh, v Evropě roste ve Francii (včetně Korsiky), Španělsku (včetně Baleárských ostrovů), Albánii, Chorvatsku, Itálii (včetně Sardinie a Sicílie), na Maltě; v severní Africe v Alžírsku, Libyi, Maroku a na severu Tuniska.
Ekologie: Na rozdíl od většiny druhů rodu Erica rostoucích v kyselých rašelinných půdách dává tento druh přednost zásaditějším půdám s vápencovým podložím, někdy roste na dolomitech a pískovci. Roste ve stálezelených křovinách, suchých světlých lesích, na útesech a skalnatých stanovištích. K růstu stačí suché skalní římsy a kapsy s mělkou půdou na plném slunci, velmi dobře snese chladné, větrné a horké suché podnebí; není mrazuvzdorný. Kvete od podzimu do jara.
Erica multiflora
Popis: Nízký bohatě větvený kompaktní keř dorůstající výšky 30–60 cm, v hlubší vlhčí půdě až 2 m. Borka je šedě hnědá. Listy vyrůstají v přeslenech po 3 nebo 5; přesleny jsou velmi blízko u sebe. Listy jsou jehlicovité, přisedlé, 1,5 mm široké a 6–10 mm dlouhé, někdy jsou červeně naběhlé. Květenství je terminální, někdy i axilární, hroznovité, dlouhé do 5 cm, velmi bohaté, často převislé. Stopky jsou 2–3krát delší než květy, tenké, fialově růžové, v dolní polovině se 3 růžovými listeny. Kalich je složen ze 4 kopinatých, světle růžových kališních lístků 1,5–2 mm dlouhých. Koruna je zvonkovitá, slabě nadutá, s krátkými trojúhelníkovými laloky, 5–6 mm dlouhá a 3 mm široká, růžová, růžově fialová, vzácně bílá, tyčinek je 8, nitky růžové, hnědofialové prašníky vyčnívají z koruny, přívěšky chybí, čnělka je nitkovitá, růžová, o 2–3 mm delší než tyčinky, semeník kulovitý, svrchní. Plodem jsou tobolky s velkým množstvím drobných hnědých semen.
Ohrožení a ochrana: Na Maltských ostrovech je chráněn zákonem.
Využití: Extrakty mají antiseptické, svíravé a diuretické vlastnosti. Druh je medonosnou rostlinou.
Erica multiflora
Erica multiflora
Erica multiflora
Erica multiflora
Fotografováno dne 19. 4. 2014 (Malta, útesy u Hagar Quim).