Syn.: Ectasis plukenetii (L.) D. Don, Erica fusiformis Salisb., Erica plukenetiana Aiton, Erica plukenetii var. brevifolia Bolus, Ericoides plukenetii (L.) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica plukenetii
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice na západě a jihozápadě provincie Western Cape a okrajově zasahuje i do provincie Northern Cape, kde roste v horské skupině Kamiesberg Mountains. V areálu je diferencován na 5 subpecií; zobrazené rostliny představují nominátní poddruh E. plukenetii subsp. plukenetii.
Ekologie: Provází porosty formace fynbos na živinami chudých půdách, převážně na pískovcovém podkladu, klimaticky jsou stanoviště charakterizována mírnými vlhkými zimami a srážkovým propadem v horkém létě. Kvete celý rok. Na požáry je adaptován jak schopností obrůstat, tak regenerací ze semen.
Erica plukenetii
Popis: Bohatě větvený keř, vysoký 0,2–1,2 m; větve mohou být lysé i krátce pýřité. Listy tvoří trojčetné přesleny, jsou odstálé, jehlicovité, 10–15 mm dlouhé, tenké a často srpovitě zahnuté, lysé. Květy jsou čtyřčetné, vyrůstají na koncích větvích; květní stopky jsou nápadně dlouhé, lysé; listeny pod květy jsou 3; kališní lístky jsou lysé nebo kratičce pýřité, barvou odpovídají koruně, jsou dlouhé nanejvýš jako 1/4 koruny; koruna je trubkovitá, na bázi poněkud nafouklá, 13–18 mm dlouhá, červená, růžová nebo bílá, lysá, k vrcholu zřetelně zúžená a s 4 přímými, velmi krátkými cípy; tyčinek je 8, z ústí koruny daleko vyčnívajících, bez přívěsků; semeník je svrchní, 4pouzdrý, lysý nebo chlupatý, čnělka je velmi dlouhá a přečnívá ještě vrchol prašníků. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je na základě existence značného množství vitálních populací hodnocen jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Velmi variabilní druh, jeho populace se liší ve tvaru listů, barvě a tvaru květů. Největší variabilitu vykazuje území od horské skupiny Kogelberg po Střelkový mys v nejjižnější části areálu, kde spolu rostou nejméně 3 poddruhy. Ačkoli typicky vyvinuté rostliny jsou od sebe zřetelně odlišné, ve smíšených populacích často vznikají přechodné formy.
Erica plukenetii
Erica plukenetii
Erica plukenetii
Erica plukenetii
Erica plukenetii
Fotografovali Věra Svobodová, ve dnech 19. a 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Table Mountain National Park, Stolová hora a Chapmans Peak Drive) a Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof a Table Mountain National Park, Hout Bay).