Syn.: Erica sicula var. libanotica (Barb.-Boiss. et Barbey) Holmboe, Pentapera sicula var. libanotica Barb.-Boiss. et Barbey
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica sicula subsp. libanotica
Rozšíření: Roste ve východní části Středozemí na Kypru, v Turecku v okolí Antalye a v Libanonu.
Ekologie: Křovinaté a skalnaté vápencové svahy poblíž pobřeží, často na pohostinných stanovištích; vystupuje do nadmořské výšky 100 m.
Erica sicula subsp. libanotica
Popis: Přímý keřík dorůstající výšky asi 60 cm; větvičky jsou chlupaté a drobně žláznaté. Listy rostou nejčastěji ve čtyřčetných přeslenech, jsou jehlicovité, 8,5–13 mm dlouhé a asi 1 mm široké. Květenství je koncový hrozen nebo okolík, tvořený 3–6 květy; stopky jsou 7–15 mm dlouhé; kališní lístky jsou volné, 6,5 mm dlouhé, růžové; koruna je baňkovitá, pětičetná, 7,5–9 mm dlouhá, řídce chlupatá, korunní cípy jsou asi 1 mm dlouhé; tyčinek je 10; semeník je pětipouzdrý. Plody jsou tobolky.
Poznámka: Nominátní poddruh Erica sicula subsp. sicula je znám z několika lokalit na Sicílii a přilehlých Egadských ostrovech, další poddruh, Erica sicula subsp. cyrenaica, je znám z Libye. Charakteristickým znakem subsp. libanotica jsou růžové, nikoli bělavé květy a poněkud kratší, ale širší listy.
Erica sicula subsp. libanoticaErica sicula subsp. libanotica
Erica sicula subsp. libanotica
Erica sicula subsp. libanotica
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 14. 5. 2011 (Turecko, Antalya: kaňon Göynük).